Pacyfikacja wsi Majdan Nowy dokonana została przez okupantów niemieckich 24 czerwca 1943 roku. Oddziały SS wsparte przez ukraińskich kolaborantów spaliły wieś i zamordowały od 28 do 36 mieszkańców, w tym kobiety i dzieci.
Masowy mord na ludności cywilnej Majdanu Starego, połączony z niszczeniem mienia, został dokonany przez okupantów niemieckich 3 lipca 1943 roku. Niemcy zamordowali 75 mieszkańców, w tym również kobiety i dzieci. Wieś doszczętnie spalili. Pacyfikacja Majdanu Nowego i Starego była elementem szerszej akcji pacyfikacyjno-wysiedleńczej prowadzonej przez Niemców na terenie powiatu biłgorajskiego.
Wspomnienie Jana Kowala
Jan Kowal, Dziecko Zamojszczyzny tak wspominał tamte dni: 80 lat temu żyłem pod Majdanem w malutkiej wiosce Ruda Zagrody. Tam też była pacyfikacja. Stamtąd nas wysiedlono i połączono nas z ludnością Majdanu. Pierwsza zbiórka i pierwsza selekcja była w Puszczy Solskiej. Ja z matką i z ojcem wędrowałem do obozu przejściowego w Majdanku. Po drodze kilka dni nas przetrzymywano w Zwierzyńcu. Bez wody. Upał był większy niż dziś. Rodzice mi mówili, że grzebali w pisaki rękami, by dogrzebać się do wody. Dogrzebywali się do mokrego piasku. I ten piasek wkładano do chusteczki, żeby wycisnąć wodę. Ta się zaczął mój exodus - mówił Jan Kowal.
Mieszkańców spędzili do sadu Jana Blicharza
3 lipca 1943 roku, Niemcy przeszukiwali domy i podpalali je. Mieszkańców spędzano do sadu Jana Blicharza, a następnie na łąkę, gdzie podzielono ich na dwie grupy: mężczyzn i kobiety z dziećmi. Mężczyzn związano szyje grubym sznurem i rozstrzelano ogniem z karabinów maszynowych. Po wymordowaniu mężczyzn Niemcy rozkazali kobietom i dzieciom uklęknąć, po czym również je rozstrzelano.
Uciekły przez pole żyta do lasu
Pacyfikację przeżyły tylko cztery osoby Katarzyna Rybak, Agnieszka Sarzyńska, Maria Skubis oraz Maria Zań. Gdy Niemcy odjechali Maria Zań i Maria Skubis uciekły przez pole żyta do lasu. Z kolei ciężko ranne Katarzyna Rybak i Agnieszka Sarzyńska otrzymały pomoc od trzech mieszkańców, którzy uciekli przed pacyfikacją - Franciszka Rymarza, Michała Sarzyńskiego i Józefa Gromadzkiego. Mężczyźni ukryli je w lesie i wezwali pomoc. Niemcy wrócili do wsi wieczorem tego samego dnia i zakopali ciała zamordowanych mieszkańców w płytkim dole na łące. (cyt. ph.muzeum1939, autor Michał Orłowski).4 lipca 1943 roku, do Majdanu Starego wrócili Ukraińcy, którzy zdemolowali miejscowy kościół, niszcząc ołtarz, naczynia liturgiczne oraz zrywając sufit i podłogę w poszukiwaniu ukrytej broni.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.