- Reklama -

Szkoła w Różańcu Pierwszym do likwidacji

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Tarnogrodzie radni podjęli uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji szkoły filialnej z klasami I-III w Różańcu Pierwszym podporządkowanej organizacyjnie Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim.

Podczas sesji, która odbyła się 15 lutego, samorządowcy z Tarnogrodu podjęli uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji szkoły w Różańcu Pierwszym. Przed głosowaniem na ten temat wypowiedział się burmistrz Paweł Dec.

- Reklama -

– Sprawa ta wzbudza spore zainteresowanie, a temat powraca od wielu lat, dwie kadencje wstecz ten problem miał być rozwiązany. Wynika to z demografii, jest ona nieubłagana. W naszej gminie mieszkańców przybywa tylko w Tarnogrodzie – mówił burmistrz Dec. Wspomniał on, że przed laty do szkoły tej uczęszczało 150 uczniów. Teraz jest 14 i 15 przedszkolaków, a roczne utrzymanie tej szkoły kosztuje samorząd 520 tys. zł. Klasy są bardzo małe i liczą 4-5 osób. Koszt kształcenia dziecka w Tarnogrodzie to niespełna 9 tysięcy złotych, w Różańcu Pierwszym kosztuje ponad 35 tys. zł. Jak mówił burmistrz, działania te nie mają na celu oszczędności. – Ja jestem zwolennikiem wyrównywania szans, a dzieci powinny mieć dostęp do przedszkola. Chcemy stworzyć w Różańcu Drugim przedszkole, bo już teraz rodzice dowożą dzieci do przedszkola poza gminą, a my do tego dopłacamy. Chcemy także kupić autobus, aby wszystkie dzieci były dowożone – mówił burmistrz. Wspomniał, że szkoła w Różańcu Pierwszym jest niedoinwestowana, a ewentualne remonty będą kosztować kilka milionów złotych. Nadmienił, że gmina ma plany związane z przystosowaniem budynku po szkole na inne cele społeczne, takie jak stworzenie Dziennego Domu Seniorów lub placówkę Środowiskowego Domu Samopomocy. – Nie dopuścimy, żeby te budynki stały puste i się marnowały – dodał burmistrz. Konkretne propozycje ewentualnego remontu budynku mają mieszkańcom w najbliższych tygodniach przedstawić projektanci. Wcześniej zostaną przeprowadzone konsultacje.

W głosowaniu radni przy 9 głosach „za”, 2 „przeciw” i 3 wstrzymujących się podjęli uchwałę w sprawie likwidacji szkoły w Różańcu Pierwszym. Radni i obecni na sesji mieszkańcy nie mieli pytań ani uwag do projektu uchwały.

 

- Reklama -

8 Komentarze
 1. Matrix mówi

  Najpierw zlikwidowali świetlicę dla dzieci w Różańcu teraz szkoła co będzie następne? Może Orlik , stadion lub klub sportowy.A może powinni sobie zlikwidować znacznie pobory lub diety? Wtedy znajdą się pieniądze na rewitalizację Tarnogrodu.

 2. on mówi

  Panie Burmistrzu nastepna do likwidacji to Wola Rozaniecka tam wiecej kadry nauczycielskiej jak dzieci dlaczego nie przeniesc tego do Tarnogrodu

 3. mieszkaniec mówi

  Ma pan racje Panie Władku. Tyle pieniedzy idzie na utrzymanie tych szkol. A na Woli potrzebna? Lepiej jest autobus dac na dowoz dzieci, niz utrzymac caly budynek, lacznie z pensjami pracowniow. Albo na Woli niech bedzie, ale w Rozancu od dawna powinna byc jedna szkola.

 4. Ola mówi

  Nie lapcie mnie za slowka tak o napisalam. Czasami okazuje sie ze zwykly chlop ze wsi ma jakies znajomosci a nie tylko ludzie przy wladzy. Co za narod…;( czlowiek komentarz zostawil a wy juz dociekacie. Przejdzcie sie po wsi i spytajcie tych co nie chca szkoly zamykac. Problem.

 5. Władek z bolesławina mówi

  Dla mnie to i tak dziwne że ta szkoła do tej pory przetrwała są wieksze wioski i mają tylko jedną szkołe taka dziura i dwie szkoły bez sensu…

 6. Ola mówi

  Haha. Jakby niektorzy chcieli to mogli by swoimy kontaktami wstrzymwc likwidacje pkacowki, ale jak patrza na swoje korzysci i nie licza sie z innymi to sorry.

  1. Jan mówi

   Tak szczerze to nie rozumiem Kto i jakimi kontaktami miałby wstrzymać zamknięcie szkoły? I jakie korzyści?

 7. aga mówi

  Gratulacje dla Pana Burmistrza no i oczywiście zastępcy z Różanca!!!Supęr początek kadencji jeszcze raz gratuluję!!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.