- Reklama -

- Reklama -

Szkoła Podstawowa nr 1 w Biłgoraju zaprasza (film)

Rozpoczęła się już rekrutacja do przedszkoli oraz klas pierwszych w Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. Dlaczego warto wybrać akurat tę placówkę?

Szkoła Podstawowa nr 1 nosząca zaszczytne imię Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego, wkrótce błogosławionego, ma najdłuższy 52-letni staż wśród biłgorajskich szkół tego szczebla. Placówka ta pełni działalność oświatową nieprzerwanie od roku 1968. Od września minionego roku przy szkole utworzono również Przedszkolny Oddział Integracyjny dla 2,5 i 3-latków. Szkoła Podstawowa nr 1 jest największą szkołą w mieście oraz jedną z największych na Zamojszczyźnie, kształci obecnie w swoich murach 1023 uczniów z uwzględnieniem oddziału 3-latków.

 Ta szkoła ma własną duszę, a ta dusza jak gdyby zasadza się w kilku obszarach… Nasza szkoła stara się wychowywać patriotycznie, stąd też mottem przewodnim są słowa Prymasa Wyszyńskiego „Dla nas po Bogu, największa miłość to Polska”  mówi Marian Kurzyna, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju.

Poziom szkoły przekłada się na sukcesy uczniów…

Wiąże się to z udziałem uczniów w konkursach historyczno-patriotycznych z najnowszej historii oraz odnoszonymi sukcesami uczniów. Jest to także umiłowanie tej małej ojczyzny Ziemi Biłgorajskiej. Uczniowie corocznie startują w czterech konkursach regionalnych: o powstaniu styczniowym, krajoznawczym, o Ziemi Biłgorajskiej, o Wrześniu 1939 roku na Lubelszczyźnie i o walkach Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich w Puszczy Solskiej. – Wychodzimy z założenia, że sprawdzianem wiedzy, umiejętności, które nabywają w procesie lekcyjnym, są konkursy i stąd szereg sukcesów, jakie odnieśli i odnoszą nasi uczniowie w ostatnich latach – mówi dyrektor Kurzyna. – Mamy laureatów konkursów kuratoryjnych z matematyki, z języka polskiego, historii, konkursu Losy Żołnierza Polskiego. W tym roku mamy laureatkę konkursu matematycznego, finalistów konkursu języka angielskiego, języka polskiego. Jeśli chodzi o nasz region, licząc sukcesy w konkursach kuratoryjnych, biorąc pod uwagę ostatnie 10 lat, to nam daje jakby palmę pierwszeństwa w wymiarze powiatu biłgorajskiego, z czego bardzo się cieszymy  podkreśla dyrektor.

Szkołę charakteryzuje działalność krajoznawczo-turystyczna zarówno wśród uczniów, nauczycieli, jak i rodziców. W ostatnim okresie uczniowie również zostali trzykrotnie mistrzami Polski w Młodzieżowym Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym. To jest najtrudniejsza olimpiada w Polsce. Wychowankowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju wyjeżdżają też na Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy do Legnicy, który jest elitarnym i trudnym konkursem. Sukcesy uczniów SP nr 1 zawdzięczać można m.in. dobrze przygotowanej i doświadczonej kadrze, która systematycznie wzbogacana jest młodymi nauczycielami z pasją, z energią. Szkoła realizuje 15 innowacji dydaktycznych, metodycznych, organizacyjnych, angażując w ten proces ponad 1/3 nauczycieli.

Sport to coś, co nas wyróżnia…

- Reklama -

– Prowadzimy pięć oddziałów sportowych, mamy prawo do używania nazwy „szkoła sportowa”. Sukcesy sportowe szkoły są przeogromne, gdyż w ostatnich 20 latach szkoła nie zajmowała gorszych miejsc niż w pierwszej dziesiątce województwa lubelskiego. W ostatnim roku szkolnym jesteśmy na medalowym trzecim miejscu. Dyscypliny wiodące to przede wszystkim: pływanie, lekkoatletyka, piłka nożna i szachy. Z tych osiągnięć sportowych ogromnie się cieszymy, zwłaszcza w sytuacji braku pełnowymiarowej hali sportowej – dyrektor Marian Kurzyna cieszy się sukcesami wychowanków.

Wspomnieć należy również, że Szkoła Podstawowa nr 1 to jedyna szkoła w województwie lubelskim, która nieprzerwanie od 25 lat organizuje Szkolne Igrzyska Olimpijskie. Jest to impreza, która integruje całą społeczność.

Jedna szkoła – trzy budynki

W budynku „małej szkoły” uczą się najmłodsi, czyli zerówka i pierwsze klasy. W roku szkolnym 2019/2020 powstał tam również Integracyjny Oddział Przedszkolny dla 3-latków. – Nauka w trzech obiektach daje dużo większe bezpieczeństwo dzieciom najmłodszym, nie ma w tym przypadku presji tych starszych dzieci na młodsze, ponieważ dzieci trzyletnie, zerówki oraz pierwsza klasa mają oddzielny budynek  wyjaśnia dyrektor Kurzyna. 

W głównym największym budynku (szkoły macierzystej) uczą się dzieci w przedziale od II do V klasy. Natomiast najstarsi uczniowie z klas szóstych, siódmych i ósmych mają do dyspozycji trzeci budynek po byłym Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, który jest bardzo dobrze wyposażony w środki dydaktyczne, pomoce naukowe, a od obecnego roku szkolnego ma również własną stołówkę.

Szkoła Podstawowa nr 1 zaprasza dzieci trzyletnie z terenu miasta Biłgoraja oraz okolicznych miejscowości do nowo otwartego oddziału przedszkolnego. Natomiast dzieci starsze do zerówki oraz klas pierwszych. Rodzice mogą pobrać i złożyć dokumenty w sekretariacie szkoły od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. przy ul 3 Maja 3 w Biłgoraju.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.