- Reklama -

- Reklama -

Święto flagi narodowej

Dzień Flagi RP to polskie święto, które zostało ustanowione w 2004 roku. Corocznie jest obchodzone 2 maja między dwoma świętami: 1 Maja (zwanym Świętem Pracy) oraz 3 Maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Tego samego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. W 2020 roku będą to wyjątkowe obchody: pierwsze, kiedy nie możemy spotkać się osobiście. Tym razem nie odbędą się pochody i manifestacje. Pandemia nie pozwala spełnić tej pięknej tradycji, ale możemy zrobić coś więcej. Przede wszystkim należy wywiesić flagę narodową w oknach, na balkonach, i tych przestrzeniach, które są dla nas bezpieczne. Wspólnie z rodziną można wykonać biało-czerwone kotyliony i zachować na pamiątkę Dnia Flagi 2020 roku.

Celem Dnia Flagi jest wspólne dawanie wyrazu przywiązania do barw narodowych. Symbole państwowe Polski to flaga państwowa i godło. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są biel i czerwień. Barwami polskimi od wieków była biel orła i czerwień tarczy herbowej. Kolor biały symbolizuje czystość i prawość, a czerwony odwagę i waleczność. Na polskiej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ ważniejszy jest kolor godła niż tła. Barwy te po raz pierwszy uznano za symbol narodowy 3 maja 1792 roku – w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

To już 4. rok o tym święcie przypominają biłgorajscy harcerze. Odbywa się to zupełnie inaczej niż w poprzednich latach, ze względu na obostrzenia związane z trwającą obecnie pandemią. W ubiegłym roku harcerze rozdawali mieszkańcom miasta naklejki symbolizujące flagę Rzeczpospolitej Polskiej, dodatkowo zachęcali do wywieszania przy swoich domach flagi.

- Reklama -

– W poprzednich latach nasza drużyna aktywnie włączała się w obchody święta flagi państwowej, uczestnicząc w przedsięwzięciu fundacji Macte Animo „Flaga w akcji świętuj z nami 2 maja”. Każdego roku wręczaliśmy mieszkańcom tysiąc flag w formie naklejek na ubrania. Dziś takie działanie nie jest możliwe. Nie znaczy to jednak, że zrezygnowaliśmy z uczczenia tego święta. Przenieśliśmy się w przestrzeń internetową, przygotowując krótki poradnik o tym, czym jest flaga państwowa i jak należy z nią postępować – mówi harcmistrzyni Dorota Woźniak, drużynowa 13. Drużyny Starszoharcerskiej „Pochodni” im. phm. Tadeusza „Neya” Iwanowskiego.

J.P.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.