- Reklama -

- Reklama -

Środki przyszłych emerytów urosną o ponad 9 proc

W czerwcu ZUS przeprowadzi coroczną waloryzację składek osób ubezpieczonych. W tym roku składki na kontach przyszłych emerytów wzrosną o 9,33 proc. W tym roku operacja obejmie oszczędności emerytalne około 24 milionów osób. Waloryzacja polega na podwyższeniu środków procentowymi wskaźnikami.

- Reklama -

Waloryzacja konta i kapitału początkowego

Składki emerytalne na kontach i tzw. kapitał początkowy wzrosną o 9,33 proc. Wysokość tej waloryzacji zależy od inflacji i od przypisu składek (czyli wzrostu płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. – Te wskaźniki bezpośrednio przekładają się na wysokość przyszłej emerytury. Osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopiszemy prawie 42 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł, dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększy się o ponad 79 tys. zł – podaje przykłady prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. – Żaden podmiot na rynku nie da nam tak korzystnych warunków, na przykład na lokacie. Państwo daje gwarancję wypłaty świadczeń oraz chroni realną wartość składek przed inflacją. To pokazuje, że warto oszczędzać na emeryturę w ZUS. Trudno o lepsze zabezpieczenie środków, które gromadzimy przez dekady naszej aktywności zawodowej – dodaje profesor.

urząd MArszałkowski projekt

Waloryzacja subkonta

Dla ubezpieczonych należących do drugiego filara emerytalnego ZUS prowadzi również subkonta, które podlegają dziedziczeniu. Środki na subkontach wzrosną w czerwcu o 7,07 proc. Tutaj waloryzacja zależy od dynamiki wzrostu PKB z ostatnich pięciu lat.

Informacja o stanie konta

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Po zakończeniu waloryzacji jej efekty będzie można sprawdzić przez internet. Każdy ubezpieczony otrzyma indywidualną informację na swoim profilu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.