- Reklama -

- Reklama -

Seniorzy na szczepienie

- Reklama -

 
Sezon grypowy zbliża się wielkimi krokami. Już dziś warto przygotować się na „sezon grypowy”. W tym roku mieszkańcy Biłgoraja po 60. roku życia mogą zaszczepić się bezpłatnie. Zaszczepić można się do 30 listopada.

Realizowany jest program szczepień przeciw grypie dla mieszkańców miasta Biłgoraj na lata 2018-2021, dotyczący osób powyżej 60. roku życia. Seniorzy są narażeni na zachorowania na grypę lub grypopodobne. Powoduje to szereg komplikacji związanych m.in. z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Obecnie grypę określa się jako niekontrolowaną plagę. Poparte jest to alarmującymi danymi sanepidu. Program będzie umożliwiał bezpłatne zaszczepienie się. Dodatkowo mieszkańcy będą edukowani w zakresie korzyści, jakie przynoszą szczepienia, poznają zagrożenia wynikające z niezdrowego trybu życia. Możliwe jest finansowanie tego programu w ramach NFZ. Przetarg na wykonywanie szczepień wygrały dwie przychodnie: Praktyka Lekarska Konsylium oraz Twój Lekarz. Zapisy już trwają. Można ich dokonać w Praktyce Lekarskiej Konsylium oraz Twój Lekarz. We wrześniu odbędzie się edukacja profilaktyczna. Od tego miesiąca również rozpoczną się szczepienia. Będą trwały do końca listopada.

Grypa to bardzo niebezpieczna choroba, o czym mogliśmy się przekonać w ostatnich latach, śledząc doniesienia ze świata. Kilkakrotnie mieliśmy do czynienia z epidemiami. Jak pokazują dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, od 2007 roku liczba zachorowań na grypę w naszym kraju wzrasta w okresie jesienno-zimowym. W Polsce w największym stopniu atakuje między listopadem a marcem. Nie inaczej było też w naszym regionie

Pamiętajmy, z grypą nie ma żartów. Niekiedy zlekceważony wirus może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet może zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku osób z tzw. grup ryzyka. Według WHO, należą do nich osoby starsze po 65. roku życia, przewlekle chore oraz dzieci poniżej drugiego roku życia i kobiety w ciąży. Można temu zapobiec poprzez szczepienia ochronne przeciwko grypie. Najlepszą porą na zaszczepienie się jest jesień, między końcem września a początkiem listopada.

- Reklama -

Po podaniu szczepionki organizm wytwarza własną ochronę przeciwko chorobie. Są to tzw. przeciwciała. Odporność rozwija się w ciągu 2-3 tygodni po podaniu szczepionki i utrzymuje przez 6 do 12 miesięcy. Szczepionki przeciw grypie są skuteczne w zapobieganiu zachorowaniom u ok. 90% zdrowych dorosłych. Należy jednak pamiętać, że do produkcji szczepionek wykorzystywane są jaja kurze, w związku z tym nie powinni ich przyjmować ludzie uczuleni na białko.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że w czasie silnych zachorowań na grypę należy często myć ręce pod bieżącą wodą z mydłem, zwłaszcza po wizycie w miejscach publicznych. Nie dotykać oczu, ust i nosa brudnymi rękami. Dokładnie sprzątać i wietrzyć pomieszczanie, zwłaszcza gdy jeden z domowników jest chory. Nie używać tych samych sztućców i naczyń, z których korzysta chory. Zażywać preparaty zawierające witaminę C i rutynę. Nie ubierać się zbyt ciepło i zbyt lekko, ale adekwatnie do panującej temperatury. W miarę możliwości ograniczyć do minimum przebywanie w pobliżu osoby zarażonej. Zaleca się także jedzenie dużej ilości owoców i warzyw, w tym czosnek, który chroni przed infekcjami. W przypadku wystąpienia objawów grypowych zaleca się pozostanie w domu, a gdy konieczne jest przebywanie poza domem unikanie tłumów i masowych zgromadzeń.

W Biłgoraju realizowany jest również program szczepień przeciwko zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Skierowany jest do dzieci 12-letnich i ich opiekunów prawnych. Przez trzy najbliższe lata 12-latki zamieszkałe na terenie miasta Biłgoraj będą miały możliwość zaszczepienia się przeciw wirusowi HPV.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.