- Reklama -

Rowerem po chodniku?

Na ten fakt uwagę zwrócił radny Tomasz Grabias. Prosił, aby zlikwidować ruch rowerowy na chodnikach. Podwód? Rowerzyści stwarzają zagrożenie dla pieszych. Odpowiedzi na jego apel udzielił Bogdan Zwoliński, komendant Straży Miejskiej w Biłgoraju. – Strażnicy miejscy zwracają uwagę podczas patroli na poruszających się chodnikami również rowerzystów. Strażnicy pouczają kierowców o niebezpieczeństwie, jakie stwarza taka jazda. Biorąc pod uwagę również fakt, że ul. Kościuszki jest najbardziej ruchliwą ulica w Biłgoraju jazda na niej rowerem podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych i niedostatecznej widoczności może być niebezpieczna – odpowiedział Bogdan Zwoliński.

Z odpowiedzą tą nie zgadza się radny Tomasz Grabias. Jego zdaniem, rowerzyści na chodniku to duże zagrożenie dla pieszych, a szczególnie dzieci. – Nie zgodzę się z tą odpowiedzią. Mieliśmy niedawno przypadek, że dziecko wyrwało się rodzicom spod opieki i wpadło pod samochód na ul. Kościuszki – mówił. Zaznaczył, że nawet bardzo czujnemu opiekunowi nie zawsze da się doskonale upilnować dziecko. Uważa on, że rowerzysta nie przewidzi zachowania malucha i o tragedię nietrudno.

Do prawidłowej jazdy rowerem przeznaczone są ścieżki rowerowe, ale niestety, w wielu miejscach zwyczajnie ich brakuje. Również na ul. Kościuszki. Dlatego osoby kierujące rowerem podczas codziennej jazdy bardzo często korzystają z chodników. Podczas pokonywania trasy chodnikiem dochodzi do licznych interakcji między pieszymi a rowerzystami. Skutkiem tego są kolizje, a nawet wypadki drogowe.

- Reklama -

Według Prawa o ruchu drogowym chodnik to część drogi przeznaczona do ruchu pieszych. Z tego względu wszelkie przywileje, dotyczące tej części arterii drogowej zachowują osoby piesze. Natomiast kierujący rowerem jest zobowiązany do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub też zamierza skręcić. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo w przypadkach gdy:

 1. opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem

 2. szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa dla rowerów

 3. warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni, np. śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła, to wszystko jest dla bezpieczeństwa rowerzysty.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.