- Reklama -

- Reklama -

Jubileusz „Wygibusów” (FOTO)

28 maja, w sobotę, na scenie letniej Biłgorajskiego Centrum Kultury odbył się uroczysty koncert z okazji 25 urodzin Kapeli Podwórkowej „Wygibusy”- najbardziej znanej biłgorajskiej kapeli, która na swoim koncie ma ponad 1000 występów, w tym ok. 20 występów za granicą, występy na żywo w programach TVP oraz wiele czołowych nagród na festiwalach w całym kraju. W koncercie urodzinowym oprócz Jubilatów wystąpili: Kapela „Stah” z Werbkowic, Zwierzyniecka Kapela Podwórkowa oraz kapela niespodzianka – muzycy, którzy niegdys występowali w „Wygibusach”.

Pomysł powstania kapeli powstał w maju 25 lat temu,. Wówczas 1 czerwca kapela po raz pierwszy wystąpiła na rynku w Zamościu jako Biłgorajska Kapela Podwórkowa. Pierwszy koncert kapeli podwórkowej z Biłgoraja był dużym sukcesem. – Było wielkim zaskoczeniem dla Biłgorajan gdy ukazała się w lubelskim programie telewizyjnym inf. o tym, że ze wszystkich zespołów najbardziej podobała się i najwięcej braw dostała Biłgorajka Kapela Podwórkowa – wyznaje Jan Szymaniak. –Tak zaczęła się przygoda z kapelą – dodaje.

Pełna nazwa kapeli, pod którą grupa koncertuje do dzisiaj, czyli Biłgorajska Kapela Podwórkowa „Wygibusy” pojawiła się dopiero w piątym roku jej działalności. – Graliśmy w Przemyślu na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych, koło nas grała kapela Centusie z Krakowa . Kiedy zagrała Biłgorajska Kapela Podwórkowa młody widz krzyczał do mamy patrz jakie wygibusy. Koledzy z Krakowa zaproponowali nam nazwę „Wygibusy” i tak już zostało – wspomina Jan Szymaniak.

- Reklama -

Z pierwszego składu kapeli do dziś pozostał jej lider Jan Szymaniak, który był też założycielem i jedynym Wygibusem, który nie opuścił ani jednego występu kapeli. Przez 25 lat działalności zespołu przewinęło się 45 muzyków. – Nie miałem problemu ze zwerbowaniem członków zespołu. Niektórzy w kapeli grali po 20 lat np. Wiesław Garbacz, Jan Kukiełka. Przez 20 lat była Wiesława Szymaniak– dodaje Jan Szymaniak.

Biłgorajska Kapela Podwórkowa koncertowała w wielu miastach w całej Polsce, w tych większych np. w Krakowie, Łodzi, Warszawie, Toruniu, Bielsko- Białej, a także małych miasteczkach zdobywając bardzo często czołowe miejsca w przeglądach np. Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych i Ulicznych w Skoczowie i w Biłgoraju. Występowali na żywo w programach telewizyjnych – znaleźli się na liście przebojów podwórkowych „Śpiewamy ze Stasiem Wielankiem”. Program 2 TVP nakręcił z „Wygibusami” film podczas pobytu na Festiwalu w Przemyślu oraz na krasnostawskich Chmielakach.

Repertuar „Wygibusów” jest bardzo szeroki, są to: piosenki warszawskiej i lwowskiej ulicy, stare przeboje, piosenki żołnierskie, partyzanckie, zakazane piosenki powstania warszawskiego .Obecnie w swoim repertuarze Biłgorajska Kapela Podwórkowa „Wygibusy” posiada także piosenki cygańskie, które uwielbia jej aktualna solistka Krystyna Kufera. W wykonaniu kapeli można także usłyszeć żartobliwe piosenki żydowskie, czeskie, greckie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.