Moto Tech

- Reklama -

Rondo będzie miało nazwę

13 września 1939 r. to najtragiczniejsza data w ponad 300-letniej historii Frampola. W tym dniu kilkanaście niemieckich samolotów zrównało z ziemią ponad 80% zabudowań tego tętniącego życiem miasteczka.

Liczący wówczas ok. 3 tysięcy mieszkańców Frampol z regularną zabudową, centralnie położonym rynkiem i ratuszem stał się obiektem treningowym dla niemieckiego lotnictwa. Zrzucone na miasto bomby zapalające i burzące obróciły w gruzowisko centrum Frampola i przylegające do niego uliczki wraz ze znajdującymi się przy nich budynkami mieszkalnymi oraz gospodarczymi. Niemieckie bomby nie oszczędziły również zabudowań kościelnych, niszcząc górującą nad miastem wieżę kościelną. Jeden ze świadków tak opisywał ten dzień „Nad Frampolem jedno wielkie morze ognia (…) samoloty burzą i zapalają, bez przerwy zasypują ulice i wszystkich ruszających się żywych ogniem broni pokładowej”.

W czasie nalotu większość mieszkańców zdołała się ukryć w pobliskich wąwozach, polach oraz na przylegającym do miasta cmentarzu grzebalnym. W czasie bombardowania zginęli zarówno cywilni mieszkańcy, jak i przebywający w nim żołnierze Wojska Polskiego. Wielu mieszkańców, którzy opuścili wówczas Frampol, już nigdy do niego nie powróciło. Ci którzy pozostali, z ogromną determinacją i poświęceniem podjęli wysiłek odbudowy swej miejscowości.

Do dzisiaj Frampol zachowuje uporządkowany układ zabudowy. Rozwija się i rozkwita. Chociaż minęło już 80 lat od pamiętnego dnia, tragiczna data na zawsze pozostaje żywa w pamięci frampolan. W tym roku odbędą się oficjale uroczystości związane z tą rocznicą. Jednym z punktów będzie nadanie imienia rondu we Frampolu. Będzie ono nosiło nazwę „13 września 1939 roku”

- Reklama -

Program obchodów uroczystości 13 września:

10.00 – Msza św. w Koście pw. św. Jana Nepomucena;
11.00 – złożenie wieńców przed pomnikiem Odzyskania Niepodległości;
11.15 – prezentacja tablicy informacyjnej poświęconej bombardowaniu Frampola w dniu 13 września 2019 r.;
11.30 – odsłonięcie tablicy upamiętniającej 80. rocznicę bombardowania Frampola (Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego);
11.45 – powitanie uczestników, wystąpienia okolicznościowe gości (hala widowiskowo-sportowa SZS we Frampolu);
12.00 – konferencja popularnonaukowa „Frampol i jego okolice w okresie wojny i okupacji”;
13.00 – zwiedzanie wystawy „Frampol przed wojną”.

Wydarzenia towarzyszące: Nadanie rondu przy wjeździe do Frampola nazwy 13 września 1939 roku.

Organizatorzy:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek
Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski
Burmistrz Frampola Józef Rudy

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.