- Reklama -

- Reklama -

Radca prawny, prawnik czy adwokat – podobieństwa i różnice

Przeciętny człowiek niezbyt często potrzebuje bliższego kontaktu z przedstawicielami zawodów związanych z prawem. Czasem jednak może zdarzyć się taka sytuacja, gdy konieczne będzie zasięgnięcie opinii lub też skorzystanie z pomocy prawnika, adwokata lub radcy prawnego. Problem tylko w tym, że ktoś, kto nie ma doświadczenia w tej dziedzinie, nie wie nawet, jakie są pomiędzy tymi zawodami różnice. Warto więc dowiedzieć się, kim jest radca prawny a kim np. prawnik, aby w razie potrzeby móc udać się bezpośrednio do właściwej osoby.

- Reklama -

Edukacja Prawnicza – jak zostać specjalistą od prawa?

Zanim jednak przejdzie się do szczegółów dotyczących różnic pomiędzy radcą prawnym, prawnikiem a adwokatem, na samym początku dowiedzieć się trzeba, jak wygląda w ogóle droga edukacji w zakresie wykształcenia prawniczego. Dopiero poznanie tej ścieżki pozwoli w pełni zrozumieć, czym się powyższe zawody pomiędzy sobą różnią.

toyota Yaris

Jak więc zaczyna się kształcenie w zawodzie związanym z prawem? Podstawą są oczywiście studia prawnicze, które trwają 5 lat. Po ich ukończeniu dana osoba uzyskuje tytuł magistra prawa. Kolejnym krokiem jest odbycie aplikacji, co można rozumieć jako swego rodzaju specjalizację. Do wyboru jest aplikacja radcowska, adwokacka, notarialna, komornicza lub sędziowska. Po wybraniu jednej z nich konieczne jest zdanie egzaminu wstępnego. Po zakończeniu aplikacji i zdaniu wewnętrznego egzaminu podchodzi się do ostatecznego egzaminu zawodowego. Po jego zaliczeniu otrzymuje się tytuł adwokata lub radcy prawnego.

Kim jest prawnik?

Kto jest prawnikiem i jakie ma kwalifikacje? Jest to po prostu osoba, która ukończyła studia prawnicze. Jest to tytuł dość mylący, ponieważ wiele osób czerpiąc wiedzę z pop kultury, może mylnie sądzić, że jest to osoba, do której warto się udawać w razie problemów z prawem. W Polsce prawnik to tylko ktoś, kto ukończył studia prawnicze i dysponuje teoretyczną wiedzą z tego zakresu. Nie posiada jednak uprawnień do reprezentowania kogokolwiek przed sądem czy też urzędem.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Kim jest radca prawny?

Jeśli ktoś chce uzyskać pomoc prawną, nie powinien udawać się do prawnika, który jest ni mniej, ni więcej tylko absolwentem prawa, lecz np. do radcy prawnego. Jest to osoba, która ukończyła egzamin na aplikację, odbyła ją, a następnie zdała egzamin końcowy i zawodowy, uzyskując stosowny tytuł. Osoba ta wpisana została na listę radców prawnych, co daje jej prawo do reprezentowania klientów i udzielania im pomocy prawnej.

Kim jest adwokat?

Szukając pomocy prawnej, wiele osób natyka się na reklamy i billboardy, na których umieszczone są informacje o adwokatach. Kim zatem jest adwokat i czy może on faktycznie udzielić komuś pomocy w zakresie prawa? A może jest to osoba o takich samych uprawnieniach jak prawnik?

Jak się okazuje, adwokat to ktoś, kto ukończył studia prawnicze, przeszedł drogę aplikacji, a następnie zdał egzamin wewnętrzny. Końcem edukacji adwokata był egzamin zawodowy, po którym został on wpisany na listę adwokatów.

Czy są jakieś różnice pomiędzy radcą prawnym a adwokatem?

Jak więc widać po opisie radcy prawnego i adwokata, oba te zawody są właściwie bliźniaczo podobne. Jakie są więc między nimi różnice i do którego specjalisty warto się udać, chcąc uzyskać poradę lub pomoc w zakresie przepisów prawa?

Jak się okazuje, zarówno adwokat, jak i radca prawny mają dokładnie te same kompetencje. Jedyną różnicą pomiędzy nimi jest to, że jeden jest wpisany na listę adwokatów i drugi radców prawnych. Czy dla klienta robi to jakąś różnice? Czy fakt przynależności do innego samorządu zawodowego wpływa na sposób pomocy prawnej? Jak można się łatwo domyślić, różnicy nie ma żadnej, dlatego też można korzystać z usług obu tych zawodów. Radca prawny oraz adwokat mogą w ten sam sposób reprezentować swoich klientów przed sądami cywilnymi, karnymi, ale również administracyjnymi. Rzecz jasna obaj są w stanie udzielić pomocy w starciu z urzędami czy też organami władzy samorządowej lub publicznej.

Jak każdy może doskonale zauważyć, różnice pomiędzy radcą prawnym a adwokatem dla klienta właściwie nie istnieją. Zauważyć jednocześnie trzeba, że Polska jest jednym z niewielu krajów na świecie, w którym istnieje taki podział. Coraz głośniej więc mówi się o tym, aby połączyć oba zawody oraz ich samorządy. Z całą pewnością byłoby to z korzyścią dla klientów, którzy nie zawsze wiedzą do kogo zwrócić się po pomoc.

Podsumowanie

Choć na pierwszy rzut oka system prawny obowiązujący w Polsce może wydawać się trudny, po głębszym jego poznaniu wszystko okazuje się logiczne. Najprościej więc można powiedzieć, że wszyscy radcy prawni i adwokaci są prawnikami, lecz nie każdy prawnik, jest radcą prawnym lub adwokatem. Więcej na temat prawa dowiesz się z bloga Radcy Prawnego Ewy Tomali.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.