Krzewińska Beata kandydat

- Reklama -

- Reklama -

3 nietuzinkowe pomysły na godzinę wychowawczą

Lekcja wychowawcza, która szczerze zainteresuje uczniów to nie lada wyzwanie dla nauczyciela. Dzieci i młodzież w klasach IV-VIII często mają problem z dłuższym skupieniem swojej uwagi na jednym zadaniu bądź temacie. Dlatego tym bardziej warto je zaskoczyć, przeprowadzając nietuzinkową godzinę wychowawczą. Jesteś wychowawcą i szukasz na to nowych pomysłów? Nie mogłeś lepiej trafić! W tym artykule znajdziesz trzy najlepsze pomysły na godzinę wychowawczą. Sprawdź je!

- Reklama -

Godzina wychowawcza z Agnieszką Osiecką

Publikacja o takiej nazwie powstała w ramach działalności wydawnictwa Kapelusz z Kwiatami. Jest to doskonała propozycja dla nauczycieli-wychowawców w szkole podstawowej w klasach IV-VIII. Dzięki niej zapewnisz młodzieży nie tylko spotkanie z barwną postacią, jaką była Agnieszka Osiecka, ale również skłonisz ich do głębszego myślenia związanego z typowymi problemami XXI wieku.

urząd MArszałkowski projekt

Jeżeli bliski jest ci świat uniwersalnych wartości, a przy tym zależy ci na przekazaniu uczniom jak najwięcej informacji na ten temat, dzięki tej publikacji stworzysz aż przez cały rok szkolny mnóstwo ciekawych godzin wychowawczych. Autor tej książki w prosty sposób połączył swoją fascynację obserwacjami na temat rzeczywistości Agnieszki Osieckiej ze współczesnymi problemami nastolatków. Na czym ma polegać omawiana godzina wychowawcza?

Książka porusza dwanaście ważnych tematów. Są to mniej więcej takie zagadnienia jak:

  • poczucie i świadomość własnej wartości,
  • zaufanie,
  • nieszablonowość,
  • nuda,
  • odpowiedzialność za obietnicę,
  • spełnienie marzeń,
  • wolność,
  • prawda.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W każdym z tematów punktem wyjścia jest wiersz Agnieszki Osieckiej. Zaplanowano je w taki sposób, aby możliwie jak najbardziej zaktywizować uczniów, a także skłonić ich do dalszych rozważań na temat poruszanych na lekcji wychowawczej spraw. Młodzież z reguły poszukuje odpowiedzi na ważne dla nich pytanie egzystencjalne. Warto ją w tym wesprzeć, jednocześnie robiąc to w niebanalny i aktywizujący sposób.

Załącznik:
wydawnictwo-kapelusz-z-kwiatami.jpg

Zorganizuj uczniom spacer online po znanych ulicach czy zabytkach

Chociaż w szkole często organizuje się wycieczki, nigdy w ich ramach nie odwiedzi się wszystkich ważnych miejsc, które chciałoby się pokazać swoim uczniom. Oczywiście nie ma na to możliwości, jednak zawsze można dać młodzieży namiastkę wycieczki po świecie, robiąc to w bardzo nowoczesny sposób. Na czym polega spacer online po znanych ulicach świata?

Przy pomocy ludzika z Google Maps można spacerować po różnych miejscach na całym świecie. Muzea, ogrody botaniczne czy górskie szlaki od jakiegoś czasu stoją przed użytkownikami internetu otworem. Przyda ci się do tego prezentacja z wybranymi miejscami i filmami opisującymi ich wygląd.

Wiele muzeów udostępnia takie małe produkcje za darmo. Aby je znaleźć, wystarczy przejrzeć internet. Lekcja wychowawcza ze spacerem po świecie online może zaangażować młodzież i zachęcić ją do samodzielnego poszerzania wiedzy na temat różnych przestrzeni.

Zaproś niespodziewanego gościa na lekcję wychowawczą

Zapraszanie różnych gości na godzinę wychowawczą to często pomysł bardzo angażujący młodzież. Dzięki niemu z łatwością z aktywizujesz swoich uczniów do wspólnego przeżywania tego czasu w szkole. Wystarczy tylko znaleźć ciekawy temat do dyskusji i zaprosić kontaktowego specjalistę w danej dziedzinie.

Przewodnik muzealny, strażak, a może psycholog? Wybór odpowiedniej osoby w dużej mierze powinien zależeć od potrzeb twoich uczniów. Jeżeli chcesz mieć pewność, że dany temat będzie dla nich ciekawy, przedyskutujcie go odpowiednio wcześniej.

Mamy nadzieję, że wykorzystasz któryś z pomysłów w czasie swojej pracy z młodzieżą. Życzymy ci na tym polu samych sukcesów!

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.