- Reklama -

Poznawali tajniki zawodu kelnera

14 i 15 czerwca uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju uczestniczyli w szkoleniu, które prowadzili kelnerzy ze Stowarzyszenia Kelnerów Polskich.

Po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących mieli okazję uczestniczyć w szkoleniu kelnerskim. Kurs przeprowadził Michał Chabior, prezes Stowarzyszenia Kelnerów Polskich. Wcześniej w internacie szkoły w Biłgoraju odbyły się już kursy podstawowe i zaawansowane. Tym razem słuchacze spotkali się w Centrum Turystyki Wiejskiej „Alicja” w Glinach.

Tematyką szkolenia były zagadnienia dotyczące serwisu wina. Każdy kelner w swojej pracy powinien posiadać wiedzę dotyczącą tego trunku, dzielić je na rodzaje i umieć je serwować. Słuchacze zapoznali się także z serwisem angielskim. Każdy miał możliwość spróbowania swoich sił w krojeniu tortu i podaniu go gościom. Omawiane były także tematy związane z serwisem francuskim czy serwowanie zupy z kubka.

 – Młodzież może doskonalić swoje umiejętności i zdobywać wiedzę w zakresie obsługi kelnerskiej, uczy się różnych czynności, takich jak serwis angielski, bardzo wykwintny serwis francuski czy krojenie tortu przy gościu – opowiada Michał Chabior. – Uczniowie bardzo chętnie poznają tajniki zawodu kelnera. Mamy już dobre przykłady. Osoby, które na wiosnę skorzystały ze szkolenia podstawowego, teraz zapisały się na kurs zaawansowany i dopytują o kolejny kurs specjalistyczny – dodaje.

- Reklama -

Wydawać by się mogło, że być kelnerem może każdy. Jednak prezes Stowarzyszenia Kelnerów Polskich uważa, że osoby chcące podjąć tę profesję, powinny być wcześniej weryfikowane pod kątem cech fizycznych i psychicznych. – Kelner to trudny zawód i nie jest dla wszystkich. Ja nazywam to „dwubojem”. Jest to praca fizyczna i praca umysłowa – dodaje. Stowarzyszenie szkoli młodych kelnerów w całej Polsce. – Staramy się promować ten zawód. Organizujemy także Mistrzostwa Polski Kelnerów wraz ze szkołą w Siedlcach. W tym roku odbyły się już czwarte Mistrzowstwa, a udział w nich wzięli uczniowie z siedemnastu szkół z całej Polski. Także przedstawiciele ZSZiO z Biłgoraja wzięli w nich udział – nadmienia. Michał Chabior dodaje, że współpraca z placówką z Biłgoraja układa się bardzo dobrze, w planach są kolejne projekty edukacyjne, pokazy i szkolenia.

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju nawiązał współpracę ze Stowarzyszeniem Kelnerów Polskich. Na mocy umowy patronackiej, która wspiera w edukacji młodych adeptów kelnerstwa, zakłada prowadzenie szkoleń i warsztatów, realizację wspólnych projektów edukacyjnych i pomoc w odbyciu jak najlepszych praktyk, przeprowadzono już kilka szkoleń dla uczniów.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.