- Reklama -

- Reklama -

Biłgorajska nuta w Dylach

W ubiegłą niedzielę w Dylach już po raz ósmy odbył się Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska nuta".

- Reklama -

Co roku zielona polana w Dylach zamienia się w gwarny i wesoły plac za sprawą odbywającego się tu  festiwalu „Biłgorajska nuta”. Festiwal Sztuki Lokalnej „Biłgorajska nuta” jest dużą imprezą plenerową mającą na celu promocję biłgorajskich tradycji ludowych w postaci gwary, pieśni ludowych, muzyki tradycyjnej, obrzędowości oraz potraw kuchni regionalnej

Dyle to mała, urokliwa wioska w gminie Biłgoraj. Na środku miejscowości jest piękny park ze stawem. Wioska została osadzona w połowie XVIII wieku. W XIX wieku istniał w niej folwark, w skład którego wchodziła m.in. gorzelnia, browar, kopalnia. Obecnie w miejscowości znajduje się remiza OSP, boisko sportowe oraz gospodarstwa agroturystyczne.

Tradycja organizowania tu festiwalu sięga 2010 roku. – Nasz festiwal jest okazją do spotkania się z lokalnymi artystami i twórcami ludowymi, ale też służy poznaniu twórczości artystów także z innych regionów Polski, głównie bliskiej nam muzyki ludowej i jej inspiracji folkowych – opowiada dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Celina Sromak. – Zaczynaliśmy od małego projektu. Scena była zbita z desek, zadaszenie z plandeki. Ale bardzo nam zależało, żeby to weszło w tradycję – wspomina pani dyrektor. Jak dodaje, impreza przyjęła się i z roku na rok obfitowała w kolejne atrakcje. Dzięki świetnie układającej się współpracy ze szkołami do udziału w widowisku udało się zaangażować młodzież. – Zależy nam, aby podczas Festiwalu pokazać wszystkie nasze zespoły i kapele, i aby nasi wykonawcy mieli okazję pokazać efekty swojej codziennej pracy. Próbujemy także sprowadzić trochę wsi do wsi, stąd zagroda edukacyjna z pokazem produkcji sera czy masła. My chcemy pokazywać tę tradycję: rzemiosło, kulturę, ginące zawody i zachować ją dla przyszłych pokoleń – dodaje.

Podczas imprezy można były dokonać badań pomiaru cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi prowadzonych przez Oddział Biłgorajski Terenowego Koła Diabetyków. Dla dzieci przygotowane były darmowe animacje i dmuchany plac zabaw. W programie był także pokaz wyrabiania łyżek drewnianych, przędzenia nici z kądzieli, a także wyrabiania łubów na sita i przetaki.


Na program złożyły się występy kapel i gminnych zespołów śpiewaczych skupionych przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju oraz koncerty zaproszonych gości. Na scenie wystąpiła Kapela Ludowa „Krążałka”, Zespół Śpiewaczo Obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej, Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, Zespół „Zorza” z Dereźni, Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego, Zespół „Czeremcha” z Gromady, Zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrowicy, Zespół „Stok” z Hedwiżyna, Zespół „Polne kwiaty” z Dylów, Zespół „Więź” z Soli. Wieczorem koncert dała Kapela Folkowa „Jędrusie”. Można było również obejrzeć widowisko przygotowane przez Teatrzyk Szkolny z Woli Dereźniańskiej zatytułowany „Baśń nocy świętojańskiej”. Impreza zakończyła się koncertem zespołu Face Love.

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.