- Reklama -

- Reklama -

Powiat i gminy powiatu: jaki był 2022, a jaki będzie 2023?

Jaki był 2022 rok? Jaki jest stan gminnych finansów? Najważniejsze plany i inwestycje na 2023 rok? - te pytania zadaliśmy włodarzom wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w powiecie. Zobaczcie co odpowiedzieli

- Reklama -

Jakie jest zadłużenie w gminach powiatu biłgorajskiego? Które inwestycje udało się zakończyć i co nas czeka w 2023 roku? Z czego samorządowcy są najbardziej dumni? Nowa Gazeta Biłgorajska zapytała o to ważnych ludzi w powiecie, czyli: wójtów, burmistrzów i starostę.

Wszyscy dostali te same pytania:
1. Jaki był 2022 rok?
2. Jaki jest stan gminnych finansów?
3. Najważniejsze plany i inwestycje na 2023 rok?

 

Andrzej Szarlip (starosta biłgorajski)

 

„Udało się zamknąć rok z dobrym wynikiem”

1. Dla powiatu biłgorajskiego to był bardzo dobry rok, bo kończy się z największym w historii budżetem – ponad 216 mln zł. O blisko 100 mln zł więcej, niż w pierwszym roku mojej kadencji.Bardzo się cieszę, że pozyskujemy środki zewnętrzne i inwestujemy, realizując to, na co czekają nasi mieszkańcy. Jeśli chodzi o finanse, udało się zamknąć rok z dobrym wynikiem. Planowany był duży kredyt, ale na koniec roku okazuje się, że przy takim budżecie, gdzie blisko 65 mln to środki zewnętrzne, to ten realny kredyt, po odliczeniu rat z poprzednich lat, to jakieś 2-2,5 mln złotych. Ja się z tego cieszę, bo uważam, że przepracowaliśmy ten rok uczciwie i dobrze. To widać w inwestycjach. To także ważne biorąc pod uwagę sytuację samorządów, czyli inflację czy wojnę tuż za wschodnią granicą, czynniki, z którymi wcześniej nie musieliśmy się mierzyć.
2. Na ostatniej sesji budżet został przyjęty i jest pozytywna opinia Izby Obrachunkowej. Mamy sztab specjalistów na czele ze skarbnikiem, który tego pilnuje. Powiat to specyficzna jednostka samorządu terytorialnego, bo my nie mamy dochodów z podatków. Poziom zadłużenia jest relatywnie bezpieczny. Wiadomo, że pozyskując środki zewnętrzne musimy zapewniać wkład własny, choć pierwszy etap budowy basenu w Biłgoraju jest w 100 proc. finansowany przez środki zewnętrzne, więc to jest wielki sukces.

- Reklama -

3. Najważniejsze inwestycje na 2023 rok, to kryta pływalnia w Biłgoraju i pierwszy etap budowy. Mamy 15 miesięcy od momentu podpisania umowy. Drugą inwestycją jest przebudowa Autodromu i umowa też jest już podpisana. Trzecia sprawa to Muzeum Partyzantów Polskich w Osuchach. Według kosztorysu – 14 mln zł. Czwarta inwestycja to kompleks boisk, który oddamy do użytku przy Zespole Szkół Budowlanych. Wartość to ponad 11 mln zł. Będzie pierwsze pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią przy tych obiektach. I oczywiście szereg inwestycji drogowych. W mieście choćby ulica Narutowicza, Piłsudskiego, Polna czy Graniczna.

 

 

 

 

Janusz Rosłan (burmistrz Biłgoraja)
„Musimy  redukować skutki inflacji”
1. Rozpoczęliśmy budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1, obiektu, który będzie służył nie tylko dzieciom i młodzieży szkolnej, ale również innym mieszkańcom, mającym chęć skorzystania z pomieszczeń nowoczesnego obiektu sportowego. Przy Szkole Podstawowej nr 3, przy ul. Sienkiewicza, powstanie boisko do piłki nożnej, zmodernizowany zostanie plac szkolny. Budowane są dwie ulice – Marszałka J. Piłsudskiego i G. Narutowicza, zakończono budowę garażu dla Miejskiej Służby Drogowej, lada moment podpisana zostanie umowa na budowę ul. Spokojnej,  czekamy na decyzje w sprawie dofinansowania budowy ulic: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Hansa Christiana Andersena, Aleksandra Fredry oraz  Melchiora Wańkowicza. Miasto dofinansowuje również przebudowę ul. Polnej i Granicznej – inwestycję realizowaną przez Powiat Biłgorajski. Można więc powiedzieć, że rok nie był zły dla naszego miasta, co nie oznacza, że nie mógłby być lepszy.

 

2. Zadłużenie Biłgoraja jest z roku na rok mniejsze i na dzień 31.12.2022 roku będzie wynosiło 23 886 166 zł, ale koszty obsługi kredytów, z racji olbrzymiej inflacji i podwyżek stóp procentowych, znacząco wzrosły. Dla porównania: w roku 2021 zapłaciliśmy za odsetki 263 000 zł (przy wyższym zadłużeniu), natomiast w bieżącym roku odprowadzimy do banków 1 443 000 zł  z tytułu obsługi kredytów. Dzięki kreatywności skarbnika zakładamy lokaty na każdą wolną kwotę i w ten sposób redukujemy skutki inflacji. W tym roku, z tytułu odsetek na lokatach terminowych, uzyskaliśmy 445 143,43 zł. Trzeba też otwarcie powiedzieć, że wprowadzone w ostatnich latach zmiany w dochodach jednostek samorządu terytorialnego, wprowadzenie Polskiego Ładu sprawiło, że do budżetu miasta wpłynęło w 2022 r. – wg wyliczeń ekspertów ze Związku Miast Polskich – ok. 10 mln mniej. Jeżeli dodamy do tego ok. 4,5 mln złotych, z których sami świadomie rezygnujemy nie podnosząc stawek podatku od nieruchomości, to mamy już piękną sumę prawie 15 mln zł, którą można byłoby wykorzystać na inwestycje. Ta sytuacja oraz ciągły wzrost wydatków bieżących (wynagrodzenia, koszty energii itd.) sprawiają, że nadwyżka operacyjna (różnica pomiędzy dochodami i wydatkami bieżącymi), czyli środki które można przeznaczyć na inwestycje, systematycznie się zmniejsza. Otrzymujemy wprawdzie dotacje z budżetu państwa, z których finansowane są ww. inwestycje, ale nie pokrywają one w pełni ubytków w dochodach samorządu. Szczęście, że w odróżnieniu do wielu miast, nie mamy jeszcze problemu z uchwaleniem budżetu.

 

 

3. Dokończenie budowy hali sportowej, boiska, ulic Piłsudskiego i Narutowicza, rozpoczęcie budowy ul. Spokojnej, dokończenie opracowania dokumentacji układu komunikacyjnego ulicy Nowakowskiego (z ulicami Uroczą i Przytulną oraz odcinkami bez nazw), ulic: Parkowej, Makowej, Wiśniowej, Jagodowej i Morelowej oraz Relaksowej, Słowiczej i Willowej, wykonanie dokumentacji projektowej ulic: Stefana Knappa i I. B. Singera. Planujemy także wykonanie dokumentacji i rozpoczęcie „rewitalizacji” skwerów Saskiego i przy ul. Ogrodowej, opracowanie dokumentacji rewitalizacji Parku Nowakowskiego, opracowanie koncepcji zarządzania oświetleniem ulicznym w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej oraz budowę cmentarza przy ul. S. Batorego. W związku z ciągłymi zmianami przepisów dotyczącymi dochodów samorządów, a tym samym niemożliwością oszacowania zarówno dochodów, jak i wydatków miasta, o środkach przeznaczanych na inwestycje decydujemy dopiero po zamknięciu roku budżetowego. Tak więc ostateczną decyzję w tym zakresie podejmiemy dopiero na przełomie lutego i marca, bo dopiero wówczas będzie dokładnie znana wysokość nadwyżki operacyjnej za 2022 rok.

 

 

A jak sytuacja wygląda w gminach powiatu? O tym przeczytacie tylko w aktualnym papierowym wydaniu „Nowej Gazety Biłgorajskiej”. 

 

- Reklama -

4 Komentarze
 1. Mistrz mówi

  Czyli pan Wójt z Potoku bedzie startował na Posła brawo -.

  1. Ludzie mówi

   Gdzie pisze że Potocki wojt będzie startował na posła?

 2. az mówi

  Powiat to specyficzna jednostka samorządu terytorialnego, bo my nie mamy dochodów z podatków.
  Przepraszam a skąd biorą się pieniądze na pensje pracowników,utrzymanie budynków i wszelkie inwestycje?

 3. Pola mówi

  Ty Szarlip nie mów o uczciwości

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.