- Reklama -

- Reklama -

Poświęcenie wody w biłgorajskiej cerkwi

6 stycznia wierni Kościołów Wschodnich zasiadają do wigilijnego stołu. Natomiast w parafie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego posługujące się tzw. kalendarzem nowym gregoriańskim obchodzą Święto Chrztu Pańskiego.

- Reklama -

Prawosławni i grekokatolicy do wigilijnego stołu zasiądą w niedzielę 6 stycznia, ponieważ święta w Kościołach wschodnich obchodzone są zgodnie z kalendarzem juliańskim. Tradycja wigilii u prawosławnych i grekokatolików w Polsce jest bardzo podobna do katolickiej. Na stole znajdzie się dwanaście przepysznych potraw. Zamiast opłatkiem dzielą się prosforą, czyli przaśnym chlebkiem. Boże Narodzenie natomiast przypada 7 stycznia.

Natomiast parafie posługujące się tzw. kalendarzem nowym gregoriańskim, do których należy także prawosławna parafia w Biłgoraju, obchodzą 6 stycznia Święto Chrztu Pańskiego, zwane też świętem Jordanu.

- Reklama -

W dniu Jordanu w niektórych parafiach święci się wodę w rzekach czy jeziorach. Po nabożeństwie wierni z krzyżami, chorągwiami i ikonami udają się nad wodę. Jeżeli jest ona zamarznięta, wycina się w lodzie przerębel w kształcie krzyża, wokół którego ustawiają się ludzie. Kapłan przewodniczący liturgii dokonuje uroczystego obrzędu poświęcenia wody, przez zanurzenie w niej krzyża. Zebrani nabierają do przyniesionych przez siebie naczyń poświęconą wodę, obmywają nią twarz i ręce. Zabierają ją też do domów i – wierząc że ma uzdrawiającą moc – podają chorym.
Od dnia święta Jordanu duchowni prawosławni zaczynają odwiedzać wiernych w ich domach. Modlą się z nimi, błogosławią domostwa, kropiąc je poświęconą podczas Objawienia Pańskiego wodą.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.