- Reklama -

Pokonajmy nowotwory krwi

"Lubelska 'Komórkomania" – pokonajmy nowotwory krwi 

Fundacja DKMS i Kuratorium Oświaty w Lublinie zapraszają uczniów i nauczycieli ZSBiO w Biłgoraju do włączenia się w wyjątkową akcję informacyjno–edukacyjnej KOMÓRKOMANIA, połączoną z rejestracją potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.

2 października 2017 r. w ZSBiO w godz. 9 – 12 (świetlica szkolna) możesz zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi – co roku słyszy tę diagnozę ponad 20 000 osób. Wśród nowotworów krwi, najczęstsze są białaczki.
W Polsce liczba chorych na choroby onkohemetologiczne wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich 25 lat.
Ma to związek głównie ze starzeniem się społeczeństwa. Jednak na nowotwory hematologiczne często chorują również dzieci i osoby młode.

- Reklama -

Im więcej osób zarejestruje się, jako potencjalni Dawcy, tym większe są szanse na znalezienie zgodnego genetycznie niespokrewnionego Dawcy dla Pacjenta –„genetycznego bliźniaka”.

Jak zostać Dawcą?

• Pierwszym kryterium jest podjęcie świadomej decyzji dotyczącej rejestracji.
• Zgoda oraz brak medycznych przeciwwskazań do pobrania materiału do
przeszczepienia.
• Wiek 18 – 55 lat.
• Waga min. 50 kg i bez większej nadwagi.
• Ogólnie dobry stan zdrowia.
Choroby, które są „przejściowe” jak przeziębienie, grypa, angina, zapalenie oskrzeli itp. nie wykluczają możliwości rejestracji.

Pamiętajmy, że rejestracja to ofiarowanie szansy na życie i powrót do zdrowia. Wycofanie się taką szansę odbiera. Także zbierzcie jak najwięcej informacji, zadajcie wszystkie pytania, które przychodzą Wam do głowy, abyście mogli swoją decyzję podjąć w świadomy i odpowiedzialny sposób.

Rejestracja jako potencjalny Dawca szpiku polega na wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka Dawcy (antygeny HLA, wiek, płeć i baza, w jakiej jest zarejestrowany) są przekazywane do ogólnoświatowego rejestru. Od momentu, kiedy dane się tam znajdą, Dawca może zostać znaleziony jako zgodny dla chorego Pacjenta.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.