kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Podstawowe przepisy związane z pracą zdalną, które powinien znać każdy pracodawca

W miarę jak szeroko pojęta cyfryzacja wpływa na coraz więcej sfer naszego życia, pojawia się szereg rozwiązań, które mają ułatwić nam odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Zmiany zachodzą także zarówno w sposobach i warunkach zatrudniania pracowników, jak i w całym systemie pracy. Jeszcze niedawno mało kto mógł pracować zdalnie czy hybrydowo – dziś, w czasach po pandemii, jest to już na porządku dziennym. Dowiedz się więc, jakie przepisy dotyczące pracy zdalnej powinieneś znać jako pracodawca.

- Reklama -

Co to jest pracownik zdalny?

Pracownicy zdalni to osoby, które wykonują swoją pracę z biura, domu, miasta czy nawet państwa, znajdującego się poza adresem ich miejsca pracy. Z racji tego, że popularność trybu zdalnego stale rośnie i przekonuje się do niego zarówno coraz więcej pracowników, jak i pracodawców, to niezwykle ważne jest, żeby zapoznać się z odpowiednimi przepisami warunkującymi właśnie taki system pracy.

toyota Yaris

Prawa pracodawcy związane z pracą zdalną

Poza poleceniem dotyczącym pracy zdalnej pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o zasadach, na jakich może być ona wykonywana. Musi także zapewnić mu odpowiednie narzędzia i materiały, niezbędne do realizacji zadań wynikających z umowy – mowa tu na przykład o służbowym komputerze. Co ciekawe, jeśli dotychczas pracownik wykonywał pracę na prywatnym sprzęcie, pracodawca wcale nie musi zagwarantować dostarczenia (zakupu) mu nowego.

Dopiero gdy zostanie stwierdzone,, że nie posiada on własnego komputera, który umożliwiłby mu wykonywanie swojej pracy, pracodawca jest zobowiązany do tego, by mu go zapewnić

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Podsumowując więc: jeżeli pracownik przechodzi w tryb zdalny na polecenie pracodawcy, to nie ma on obowiązku zakupu niezbędnego do pracy sprzętu.

Podstawy zatrudniania pracowników zdalnych

Dobrą informacją jest to, że zatrudnianie pracownika w trybie zdalnym w dużej mierze nie różni się od zatrudniania każdego innego pracownika.

Na początek należy zastanowić się nad tym, jakich osób potrzebujesz w swoim zespole – oczywiście w oparciu o konkretne cele biznesowe. Czy  szukasz pracowników o określonych umiejętnościach? A może chcesz zwiększyć swój zasięg, zatrudniając kogoś o wszechstronnych możliwościach?

Kandydatów – w zależności od Twoich potrzeb – możesz szukać na różne sposoby: czy to za pośrednictwem portali ogłoszeniowych, społecznościowych lub grup networkingowych, czy wykorzystując do tego własną (np. LinkedInową) sieć kontaktów.

Gdy już znajdziesz osoby, które będą spełniać Twoje oczekiwania i wymagania, możesz rozpocząć proces rekrutacji. Nie zmieniaj go, poszukując pracowników zdalnych! Najlepszym sposobem na ich wdrożenie będzie odzwierciedlenie standardowego procesu rekrutacji w firmie.

Dla przykładu: podczas rozmów kwalifikacyjnych postaraj się stosować taką samą dokumentację i zadawać podobne pytania do tych, które przygotowujesz, zatrudniając pracowników biurowych. W końcu dla osób pracujących zdalnie atmosfera panująca w firmie również ma duże znaczenie.

Masz również pełne prawo do tego, by pytać o ich przeszłość czy referencje.

Pamiętaj, by w początkowej fazie procesu wdrażania pracowników zdalnych jasno określić zasady pracy zdalnej i Twoje oczekiwania, związane np. z ich wydajnością, zarządzaniem czasem, godzinami pracy czy nawet postępowaniem w przypadku zwolnień lekarskich.

Podsumowanie

W ostatnich latach praca zdalna staje się coraz popularniejsza – zwłaszcza wśród przedsiębiorców i freelancerów, którzy cenią sobie niezależność, mobilność i możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Choć korzyści płynące z tego systemu są oczywiste, to jednak ważne jest, by organizacje rozumiały prawne istotne kwestie związane z wdrażaniem zasad pracy zdalnej. Dla wielu firm właśnie to staje się wyzwaniem. Więcej na temat prawa pracy dowiesz się ze strony Radcy Prawnego Ewy Tomali

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.