- Reklama -

Podpisz apel o budowę Centrum Partyzantów Polskich

Rodziny uczestników bitwy pod Osuchami zrzeszone w stowarzyszeniu "Osuchy 1944" zbierają podpisy pod inicjatywą budowy Centrum Partyzantów Polskich w Osuchach.

Podczas tegorocznych uroczystości, upamiętniających największą bitwę partyzantów w Osuchach, rodziny uczestników bitwy wyszły z inicjatywą budowy Centrum Partyzantów Polskich. Rozpoczęła się zbiórka podpisów pod apelem, który zostanie skierowany do Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Kompleks muzealny z ogólnopolskim ośrodkiem edukacyjno-badawczym stanąłby w Osuchach. Jedna jego część mieściłaby się w budynku po dawnej przedwojennej szkole, gdzie było dowództwo operacji. Oprócz tego powstałby nowoczesny ośrodek badawczy i muzeum oraz ścieżka edukacyjna w terenie.

 

Członkowie i sympatycy stowarzyszenia rozpoczęli zbiórkę podpisów pod apelem. Część podpisów zebrano już podczas uroczystości w Osuchach, zbiórkę kontynuowano także w trakcie obchodów 75. rocznicy wysiedlenia mieszkańców Łukowej. Zebrano ich już kilka tysięcy. Podpisy mają trafić do kancelarii prezydenta.

- Reklama -

– Jest to inicjatywa ogólnopolska, a podpisy są zbierane w różnych częściach Polski, dlatego że rodziny uczestników bitwy zostały zmuszone do opuszczenia tego terenu. Podpisy zbierane są w Krakowie, Warszawie, Łodzi czy Kołobrzegu – wyjaśnia dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej Wiesława Kubów. Dodaje, że list intencyjny w sprawie budowy Centrum został odczytany w Osuchach, a przedstawiciel Prezydenta RP przekazał go prezydentowi. – Byłaby to bardzo ważna sprawa dla naszego regionu, gdyż w Polsce żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego nie mają swojego muzeum. Nie ma też lepszego miejsca niż Osuchy. To tu była największa bitwa partyzancka i tu jest największy cmentarz partyzancki w Polsce – dodaje.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.