- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Pisanki – święconka – śmigus-dyngus

Wielkanoc obchodzi się w Polsce hucznie i wesoło. Pamiętajmy o posiadanym darze rozweselania.

- Reklama -

Najlepszym zwiastunem wiosny jest… trzmiel, robotnice i trutnie giną jesienią, a młoda królowa trzmiela zimuje. Gdy tylko się ociepli, rusza w poszukiwaniu jedzenia. Wielkanoc, która wypada w tym roku w połowie kwietnia (12, 13), jest piękna. Poprzedzają te święta wiosenne porządki, wietrzenie pościeli, mycie okien, trzepanie dywanów, szorowanie podłóg, a jak pogoda dopisze, to prace porządkowe w ogrodzie, przycinanie pędów i gałązek. A tu zachęcone łagodnym powietrzem kwitną fiołki, narcyzy, tulipany – nagle przychodzi przymrozek i tak kwiecień zaczyna od psikusów. Nie traćmy humoru, pamiętając, że dzień bez uśmiechu to stracony dzień. Żarty zaczynają się 1 kwietnia. Prima aprilis obchodzi pół świata, a Polacy żartują i oszukują cały dzień. Czyżby to nasza specjalność? 11 kwietnia to Wigilia Paschalna – zaczyna się najważniejszą (i najdłuższą) celebrację. Liturgia światła, słowa i chrztu. Święcimy wodę i śpiewamy „Alleluja”. Skaldowie śpiewali:

„Wiosna – cieplejszy wieje wiatr,

toyota Yaris

Wiosna – znów nam ubyło lat,

Wiosna, wiosna w koło, rozkwitły bzy.

Śpiewa skowronek nad nami,

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Drzewa strzeliły pąkami,

Wszystko kwitnie wkoło – i ja, i ty!

Aż się rozmarzyłem, ale to typowe na wiosnę. Mimo że jest „straszno”, bo koronawirus wciąż zagraża.

Gdy byłem dzieckiem, czas płynął powoli jak strumień pod górę. Potem szast prast wszystko się zmieniło, jakby ktoś wcisnął szybkie przewijanie. „To nie do wiary wprost, tak niedawno dzieci, a już się srebrzy włos”. Czasie, czasie, kto cię zatrzyma? Ale wróćmy do świąt Wielkiej Nocy, Alleluja! Wielkanocne produkty mają swoją symbolikę: jajka – to odradzające się życie, chleb – ciało Chrystusa, pomyślność i dobrobyt, baranek – Zmartwychwstały Jezus, chroni przed klęskami, sól – oczyszczenie, pieprz – nieśmiertelność i pełnia wiary, chrzan – siła i krzepa, pokonanie goryczy, wędlina – zdrowie i płodność, wielkanocna baba – doskonałość. Władysław Kopaliński tak streszcza zbieżne lub zgoła sprzeczne symbole Wielkiej Nocy: brak zasad, fałsz, złośliwość, kapryśność lub pokorę, dobroduszność, życie zmysłowe, płodność itp. Wielkanoc w taoizmie kojarzyła się z nieśmiertelnością, a nawracani na katolicyzm Indianie utożsamiali boga manitou z Chrystusem. Legenda mówi, że Krzyż Chrystusowy zrobiony był z drzewa cedrowego, cyprysowego, oliwkowego i palmowego, co miało symbolizować cztery strony świata. Krzyż wiąże się z definicją ładu ludzkiego i boskiego. Jan Chrzciciel na widok Chrystusa powiedział: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”. To początek modlitwy odmawianej w czasie Mszy św. Baranek uosabia triumf odnowy życia – odnowy życia (wiecznego) nad śmiercią.

A teraz coś optymistycznego, wesołego. Wszak życzymy: „Zdrowych i wesołych świąt”. Śmiech to duchowy jogging, dzięki któremu dotleniają się organy wewnętrzne, poprawia krążenie krwi, wydzielają się endorfiny, które zwiększają odporność organizmu. Pamiętajmy: śmiech to zdrowie! Ludzi uśmiechniętych chętnie zaprasza się i odwiedza. Dzieci wychowujące się w domach, gdzie jest dużo śmiechu, lepiej się rozwijają, uczą i wyrastają na szczęśliwych ludzi. Pamiętajmy, śmiech to zdrowie – Narodowy Fundusz Zdrowia będzie z naszego powodu miał nieco mniej wydatków. Są już na świecie szpitale, gdzie do chorych sprowadza się komików i wesołych cyrkowców po to, by wywołać głośny, serdeczny śmiech. A więc żartujmy, że aż „boki zrywać”. Znajdźmy w sobie ten dar rozweselania – życzy w tych smutnych dniach autor.

 

Kazimierz Szubiak

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.