Telc B2

- Reklama -

Pierwsze kary za łamanie kwarantanny

Biłgorajscy policjanci codziennie sprawdzają realizację obowiązku kwarantanny, przez osoby nim objęte. Osoby, które nie dostosowały się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami t.j. mandatem do 30 tys. zł. oraz odpowiedzialnością karną.

Każdego dnia umundurowani policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają jej i czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje są na bieżąco przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. W większości przypadków, osoby poddane domowej izolacji stosują się do postanowień decyzji.  Jednak zdarzają się również przypadki nieodpowiedzialnego zachowania mieszkańców, którzy opuścili miejsce swojej kwarantanny, nie zważając na zalecenia służb oraz na zdrowie i życie innych osób.

– W powiecie biłgorajskim odnotowano kilka takich przypadków. Wobec tych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. – informuje w rozmowie z NOWą Gazetą Biłgorajską młodszy aspirant Joanna Klimek, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju.

Na ten moment łącznie funkcjonariusze na terenie woj. lubelskiego poinformowali służby sanitarne o 60 przypadkach, co do których mieli uwagi.  Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, będą wyciągnięte surowe konsekwencje. Dodatkowo mundurowi będą analizować takie zdarzenia pod kątem popełnianych wykroczeń czy też przestępstw. Jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo  grozi kara  roku pozbawienia wolności.

- Reklama -

Przypominamy, że w każdym przypadku niestosowania się do decyzji administracyjnej dotyczącej pozostawania w kwarantannie policjanci przekazują taką informacje do służb sanitarnych, które są organem odpowiedzialnym za nakładanie na taką osobę kary. Początkowo była to kwota 5 tys. zł, a na ten moment jest to aż 30 tysięcy zł. W przypadku, gdy do kwarantanny nie będzie stosować się osoba, u której potwierdzono zakażenie – będzie odpowiadać karnie. Kodeks karny  – art. 160 kk, 161 kk, i 165 kk przewidują kary pozbawienia wolności.

Red.

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Ewa mówi

    Bardzo dobrze ze są takie kary ponieważ ludzie zachowują się jak małe dzieci. Nie dociera do nich to co teraz jest we Włoszech. Chcą doprowadzić również do takiej tragedi. Popieram taka karę.

  2. Wphtek mówi

    Przypominam ze ustanowienie przez ustawodawcę kary to nie problem a nieuniknione jej egzekwowanie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.