- Reklama -

- Reklama -

Oto bohater z Goraja

Wiecie kim był Kazimierz Jurkiewicz? Pewnie, nie za bardzo. A to jeden z najsłynniejszych mieszkańców Goraja. Rodowity gorajanin, który był uczestnikiem pierwszego rejsu dookoła świata pod polską banderą - ustaliła Fundacja Hereditas, która zbiera ciekawe informacje o naszych gminach. Poznajcie bohatera z Goraja.

- Reklama -

Kazimierz Jurkiewicz urodził się 24 marca 1912 w Goraju, zmarł 20 stycznia 1985 w Gdyni.

Szkołę podstawową ukończył w Warszawie, a średnią w Kraśniku na Lubelszczyźnie. W 1931 roku zdał egzamin do Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. W 1934 roku ukończył wydział pokładowy uzyskując jedną z najwyższych lokat. W nagrodę za dobre osiągnięcia został zaangażowany przez legendarnego dowódcę „Daru Pomorza” Konstantego Maciejewicza jako instruktor w czasie rejsu dookoła świata.

- Reklama -

Po przeszkoleniu wojskowym Kazimierz Jurkiewicz został zatrudniony na transatlantyku „Piłsudski”. Dyplom kapitana żeglugi wielkiej otrzymał w 1951 roku i jako kapitan podjął pracę na statku szkoleniowym „Zew Morza”. Dwa lata później został komendantem „Daru Pomorza.”

 

Zdolny mieszkaniec Goraja, wychował wiele pokoleń marynarzy, oficerów i kapitanów.Po utworzeniu muzeum Dar Pomorza (1982) został jego pierwszym kustoszem. Zmarł 20 stycznia 1985r. Został pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni. Jego imię nosi Szkoła Podstawowa nr 39 w Gdyni przy ul. Admirała Unruga.

 

info: Fundacja Hereditas (cuda regionu)/foto: FactaNautica (graptolite.net)

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.