- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

OSP Aleksandrów II obchodziła Jubileusz 100-lecia (audio)

Powstała ponad 100 lat temu, aby służyć społeczeństwu w sytuacjach zagrożenia mienia, zdrowia lub życia. Mowa o jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Drugim, która 3 maja br. świętowała swój jubileusz.

- Reklama -

Obchody rozpoczęły się Mszą świętą sprawowaną w intencji strażaków w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Aleksandrowie. Kazanie wygłosił ks. Zygmunt Jagiełło, diecezjalny duszpasterz leśników. Oceniając obecną sytuację i to, co dzieje się i w Polsce, i za wschodnimi granicami naszej ojczyzny, wymienił nazwiska trzech Polaków: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. – Ci trzej panowie złamali szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej enigmy. Ile dobra wnieśli w życie ludzi innych ci trzej Polacy? Jak wiele ocalili ludzkich istnień przez fakt, że złamali szyfr niemieckiej maszyny? A zobaczcie w waszej ojczyźnie, trzech ludzi w 1921 roku: Józef Rymarz, Piotr Ferenc, Feliks Grzeszczuk, inicjatorzy, założyciele straży ogniowej w Aleksandrowie i dzisiaj znów stulecie powstania waszej jednostki. Zapytajmy się sami, ile dobra wnieśli w życie osób mieszkających w Aleksandrowie ci trzej ludzie? – głosił podczas kazania.

Posłuchaj kazania:

Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości w asyście orkiestry udali się na plac przed remizę OSP, gdzie druhom należącym do tej jednostki przyznano odznaczenia, medale i dyplomy.

Przyznane zostało odznaczenie dla zbiorowości „Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej”.

Medalami „Za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali odznaczeni: 

Złotym medalem: Krzysztof Swacha, Lesław Kuźniar;

Srebrnym medalem: Jacek Pawłowski, Krzysztof Surmacz, Adam Harasiuk;

Brązowym medalem: Damian Surmacz, Marcin Swacha.

Odznaki „Strażak Wzorowy” otrzymali: Stanisław Kołodziejczyk, Rafał Kaczorowski, Piotr Bździuch, Sebastian Puźniak, Paweł Surmacz, Adrian Poźniak, Karol Błażyński, Jacek Pawłowski, Paweł Brodziak, Kacper Surmacz, Rafał Surmacz, Damian Surmacz.

Odznaki „Za Wysługę Lat” otrzymali: Kazimierz Michoński, Stefan Burdzań, Zbigniew Komada, Jan Grabias, Jan Harasiuk, Lesław Kuźniar, Kazimierz Puźniak, Henryk Komada, Kazimierz Bździuch, Jan Pawłowski, Zenon Surmacz, Henryk Puźniak, Waldemar Surmacz, Adam Harasiuk, Krzysztof Swacha, Jan Bździuch, Piotr Bździuch, Damian Surmacz, Kacper Surmacz, Łukasz Michoński, Stanisław Kołodziejczyk, Rafał Surmacz, Jacek Pawłowski.

Dyplomy okolicznościowe wręczono: Kazimierzowi Michońskiemu, Stefanowi Burdzaniowi, Zbigniewowi Komadzie, Janowi Harasiukowi i Henrykowi Komadzie.

Stulecie to wspaniały, wielki jubileusz, ale za tym jubileuszem stoi wiele ludzkiego wysiłku, wiele poświęcenia odwagi i dawania tego poczucia bezpieczeństwa.

– 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Drugim to piękny jubileusz, to cały wiek działalności, 100 lat poświęcenia, patriotyzmu, wspólnej służby na rzecz ratowania zdrowia, życia, mienia. Pragnę wyrazić uznanie dla kolegów druhów, którzy przez wiele lat tworzyli historię jednostki, wpływali na jej rozwój i pozytywny wizerunek. Druhowie z OSP Aleksandrów Drugi są wszędzie tam, gdzie wydarzenie wymaga aktywności jednostek OSP. Mam nadzieję, że przez kolejne 100 lat aleksandrowiacy będą mogli zbierać owoce naszej służby  mówił podczas wydarzenia Henryk Puźniak, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Drugim.

Z historii OSP…

Ochotnicza Straż Pożarna Aleksandrów II powstała w roku 1921. Inicjatorami i założycielami jednostki byli m.in. Józef Rymarz, Piotr Ferens i Feliks Grzeszczuk. W 1926 roku wybudowano pierwszą drewnianą remizę, na budowę której materiał podarowali sami strażacy oraz lasy Ordynacji. Pierwszą pompę jednostka posiadała już w 1936 roku, natomiast wóz bojowy został zakupiony w 1961 roku. W latach 1965-74 w jednostce funkcjonowała drużyna żeńska. W 1969 roku OSP została wyróżniona przez Ministra Rolnictwa i Leśnictwa za udział w gaszeniu pożarów lasów. W latach 1976-78 rozpoczęto budowę murowanej strażnicy. Na uroczystość 70-lecia istnienia jednostka otrzymała sztandar zakupiony z pomocą mieszkańców Aleksandrowa. W roku 2000 OSP zakupiła obraz przedstawiający św. Floriana, który został przekazany do kościoła w Aleksandrowie. Od 2004 roku jednostka wpisana jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jednostka wielokrotnie uczestniczyła w zawodach sportowo-pożarniczych, cztery razy brała udział w zawodach wojewódzkich.

– To rzeczywiście dzieje się już od 100 lat. Jubileusz ten jest taką okazją, żeby wyrazić wdzięczność w szczególności strażakom ochotnikom, którzy łączą swoją normalną, codzienną pracę ze służbą, ze służbą właśnie okolicznym mieszkańcom, ale też mieszkańcom całej gminy czy powiatu. Takie poświęcenie dla ratowania życia drugiego człowieka to taki najwyższy wyraz szlachetności i myślę, że właśnie za to należy się szczególna wdzięczność – mówił Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

Dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości (nagranie audio):

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.