- Reklama -

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie również w Aleksandrowie

Podczas tegorocznej ósmej edycji akcji "Narodowe Czytanie" Para Prezydencka zaproponowała do czytania osiem nowel polskich, wybierając je z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Wybrane utwory reprezentują różne epoki i style, "ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury".

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – tak napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W Aleksandrowie uczestnicy „Narodowego Czytania” mogli posłuchać nowel polskich w wykonaniu osób reprezentujących różne pokolenia i grupy zawodowe czy społeczne. Czytali: przewodniczący gminy Aleksandrów Andrzej Bil, wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie Anna Ksiądz, prezes Edward Nowak i skarbnik Janina Bielak ze Stowarzyszenia Kombatantów i Osób Represjonowanych Ziemi Biłgorajskiej Koło Gminne w Aleksandrowie, z Koła Gospodyń Wiejskich w Aleksandrowie Czwartym Leokadia Kręt i Maria Paluch oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie, pracująca pod opieką polonistek Katarzyny Otkały i Anny Kwiatkowskiej. Lektorzy przygotowali wspaniałe interpretacje fragmentów nowel. Publiczność miała również okazję podziwiać mundur kombatanta II wojny światowej i stroje ludowe zaprezentowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Aleksandrowa Czwartego. Uczniowie ze szkoły podstawowej z kl. VI-VIII, uczestniczący w spotkaniu, przygotowali pod opieką wychowawców w swoich strojach różne elementy w barwach narodowych, a przez to aktywnie włączyli się w akcję wspólnego czytania. Występy artystyczne również nawiązywały do tegorocznego celu wyboru lektur, jakim było rozwijanie wartości patriotycznych i kultywowanie tradycji. Znany w naszym powiecie Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy” zaśpiewał patriotyczne i regionalne piosenki. Wstąpiła także solistka Julia Grochowicz ze Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie, pracująca pod kierunkiem pani Ewy Jastrzębskiej oraz grupa taneczna Jamp działająca pod opieką instruktorki Gabrieli Żmudy, która zatańczyła do utworu „Rozkwitały pąki białych róż”.

- Reklama -

Na zakończenie wspólnego spotkania z polską literaturą uczestnicy otrzymali folderki z pamiątkową pieczątką, przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta, oraz słodkie upominki, a także mogli obejrzeć wystawę różnych wydań tytułów proponowanych w tym roku do czytania. Wydarzenie to zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie wspólnie ze Szkołą Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie.

W Aleksandrowie w „Narodowym Czytaniu” brali udział przedstawiciele środowiska lokalnego oraz głównie młodzi ludzie, i to oni będą dbać o to, aby te wszystkie tak bardzo ważne wartości były ważne w życiu kolejnych pokoleń.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.