- Reklama -

- Reklama -

Obchody Święta Niepodległości w Obszy

Przy „Ognisku Niepodległości”, na mszy świętej w intencji ojczyzny i przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego obchodzili narodowe święto mieszkańcy gminy Obsza. Wśród wielu akcentów uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”.

- Reklama -

W przeddzień 11 listopada, wieczorem, uczestnicy obchodów spotkali się na placu przy kościele parafialnym w Obszy, gdzie zapłonęło „Ognisko Niepodległości”. – Próba generalna takiego spotkania odbyła się rok temu, ale tym razem wypadła jeszcze bardziej okazale. Szacujemy, że na nasze zaproszenie odpowiedziało około 100 osób, w tym duża liczba dzieci – oceniają organizatorzy. Zebrani wysłuchali odezwy komitetu honorowego obchodów, którą odczytał wójt gminy Obsza Andrzej Placek i krótkiego wystąpienia nadleśniczego Nadleśnictwa Józefów Stanisława Nawrockiego, a potem obejrzeli część artystyczną w wykonaniu gimnazjalistów. Wszyscy goście otrzymali także teksty „O mój rozmarynie”, „Pierwszej Brygady” i wielu innych patriotycznych pieśni, które zabrzmiały na zakończenie spotkania przy ognisku.

Dzień później, przed południem, przedstawiciele władz samorządowych, szkół, organizacji kombatanckich i pozostali mieszkańcy gminy zebrali się na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Obszy, by w patriotycznym korowodzie przejść do kościoła parafialnego. W miejscowej świątyni uczestnicy narodowego święta obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Obszy, wysłuchali okolicznościowego przemówienia wójta i zaśpiewali hymn przy dźwiękach miejscowej orkiestry dętej. W tym samym czasie Mazurek Dąbrowskiego, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, zabrzmiał w ponad 600 miejscach w Polsce i na świecie. Po tym wzruszającym momencie wikariusz miejscowej parafii ksiądz Andrzej Wąsek odprawił dziękczynną mszę świętą w intencji ojczyzny.

- Reklama -

Po modlitwie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie oddali hołd walczącym za wolną Polskę. Wieniec w imieniu władz samorządowych gminy Obsza złożyli wójt Andrzej Placek, przewodniczący rady gminy Stanisław Sieniawski oraz sekretarz gminy Grzegorz Wróbel.

Foto i tekst: UG Obsza

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.