Lokuj w przyszłość

- Reklama -

Nowe, ambitne plany na 2020

W ostatnich latach gmina Biszcza zrealizowała wiele ważnych inwestycji. W planach na kolejne lata są nowe, jeszcze bardziej ambitne.

Jakie inwestycje zostały wykonane w 2019 roku na terenie gminy Biszcza?

Ostatnie lata w Gminie Biszcza obfitują, w szereg inwestycji ważnych dla rozwoju gminy, ale także potrzebnych z punktu widzenia poprawy jakości i komfortu życia mieszkańców.

W 2019 roku kontynuowaliśmy inwestycje drogowe, ponieważ z mojego punktu widzenia jest to podstawowy warunek rozwoju każdej gminy i regionu. Dzięki środkom rządowym pozyskanym z MSWiA, które dysponuje Wojewoda Lubelski tzw. ,,powodziówki” oraz własnym udało się wykonać dwa odcinki dróg gminnych w miejscowości Bukowina takich jak droga Nr 109402L o dł. za kwotę 712 tys. z dofinansowaniem 527 tys. zł, oraz droga Nr 109411 o dł. za kwotę 558 tys. której dofinansowanie wynosiło 390 tys. zł. Kolejny odcinek drogi Nr 109408L na Bukowinie został zmodernizowany dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego w ramach dotacji z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Koszt inwestycji to 112 tys zł, z czego dotacja wynosi 66 tys. zł – informuje Zbigniew Pyczko, Wójt Gminy Biszcza.

W 2019 roku wykonano oświetlenie przy drodze gminnej w Biszczy. Zostały wykonane również kompletne dokumentacje projektowe na Modernizację oczyszczalni ścieków w Biszczy, odwiert studni głębinowej, wymianę oświetlenia ulicznego na LED, termomodernizację budynków oraz OZE czyli fotowoltaikę, kolektory i piece na pellet.

Zbiornik Biszcza-Żary to jedna z głównych atrakcji kojarzonych z tą gminą. W zeszłym roku miały miejsce również inwestycje, dzięki którym powstała tam przystań rowerowo-rekreacyjna oraz siłownia zewnętrzna, a także monitoring. W ramach środków z PROW i dzięki staraniom Stowarzyszenia ,,Złota Nuta” w Biszczy zakupiono nowe instrumenty dla orkiestry dętej oraz mundury dla Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy

Jakie są plany inwestycyjne na rok 2020 dla gminy Biszcza?

Nowy rok budżetowy to kolejne plany oraz inwestycje w rozwój gminy. Na rok 2020 gmina Biszcza zaplanowała kolejne inwestycje, takie jak:

- Reklama -

  • Dokończenie projektu Przebudowa drogi powiatowej nr 29411 Biszcza-Tarnogród
  • Modernizacja Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy
  • Termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Bukowinie
  • Wykonanie siłowni zewnętrznej na placu przy GOKSiR przy współpracy ze stowarzyszeniem Złota Nuta.

– W ramach kolejnych działań w celu poprawy jakości wody i wydajności stacji Uzdatniania koniecznym w tym roku, jest wykonanie studni głębinowej do głębokości 118 mb. Na zadanie to zostanie złożony wniosek o dofinansowanie do PROW WL. Po za tym na pewno złożymy wniosek do zarządu Województwa Lubelskiego po środki z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych na poprawę dróg do gruntów rolnych. Jeśli otrzymamy dofinansowanie wprowadzimy środki do budżetu – informuje wójt gminy.

Czy na najbliższe lata są plany wsparcia lub doposażania jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Biszcza?

Jednym z zadań gminy jest dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców. Działania te realizowane są we współpracy z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych. W gminie Biszcza jest 5 jednostek, które prężnie działają dla dobra mieszkańców, nie tylko poprzez gaszenie pożarów.

– Jeśli chodzi o jednostki OSP z naszej Gminy, to muszę podkreślić, że oprócz szkoleń, badań, kwestii ubezpieczeniowych samych druhów strażaków oraz mienia w ostatnich latach zostały one dość znacznie doposażone w sprzęt niezbędny do właściwego funkcjonowania, a co za tym idzie, zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom naszej gminy. Wykonywane były także remonty strażnic z udziałem środków z budżetu gminy, sponsorów oraz dużym nakładzie pracy społecznej samych druhów strażaków, za co należy podziękować. Jeśli chodzi o kolejne inwestycje w najbliższych latach w jednostki OSP, to myślę, że jest to nieuniknione, a nawet będzie konieczne – opowiada Zbigniew Pyczko. – Trzeba wspomnieć, że obecnie Rząd Polski kładzie duży nacisk na doposażenie jednostek i kieruje znaczne środki finansowe, które należy wykorzystać. Myślę, że trzeba będzie zmierzyć się z zakupami samochodów pożarniczych w niektórych jednostkach i dodatkowym osprzęcie czy umundurowaniu. To będzie także zależało od dofinansowania pozyskanego z zewnątrz oraz możliwości finansowych gminy – dodaje.

Czy na przyszłe lata są w planach kolejne inwestycje w zalew Biszcza-Żary?

Zbiornik wodny Biszcza-Żary jest swoistą wizytówką gminy, dlatego gmina stara się aby ten obiekt był jeszcze lepszy a co za tym idzie bardziej atrakcyjny dla turystów. W planach na przyszłe lata są parkingi, amfiteatr, park, place zabaw i inne atrakcje.

– Oczywiście, że są w planach kolejne inwestycje, które poprawią atrakcyjność tego miejsca, dadzą nowe możliwości wypoczywającym turystom, ale także utwierdzą w przekonaniu przedsiębiorców, inwestorów, że gmina wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i poprawia swoją ofertę dla wszystkich korzystających z uroków tego pięknego obiektu, jakim jest zbiornik wodny Biszcza – Żary wraz z jego otoczeniem. Oprócz tego, co już oferujemy wspólnie z tymi, którzy prowadzą tam działalność tj. wypożyczalnia sprzętu wodnego, park wodny, windsurfing, zjeżdżalnię, wiatę turystyczną a ostatnio wypożyczalnię rowerów i siłownię zewnętrzną chcemy starać się o kolejne środki na nowe pomysły – informuje wójt gminy Biszcza. – Muszę także nadmienić, iż mamy gotowy projekt na drogę dojazdową wraz ze ścieżką rowerową i chodnikiem do zbiornika od strony lasu Baba tak, aby można było także z drugiej strony dojechać do zbiornika samochodem, rowerem albo przejść pieszo po utwardzonej nawierzchni. Przy tej drodze przy kompleksie leśnym Baba jest także zaplanowana wieża widokowa z punktem obserwacyjnym. Cały teren zbiornika od strony południowej, a więc inwestycyjnej jest uzbrojony w wodę, kanalizację, energię elektryczną ostatnio jest też podłączony światłowód. Chcemy, aby w najbliższych latach została tam doprowadzona sieć gazowa – odpowiada wójt.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.