- Reklama -

- Reklama -

Biszcza kolędowała (FILM)

Śpiewanie kolęd to wspaniała zabawa bez względu na wiek. Pokazali to mieszkańcy gminy Biszcza, którzy w niedzielne popołudnie wspólnie nieśli dobrą nowinę o narodzeniu Jezusa.

- Reklama -

 

Śpiewanie kolęd to bardzo stara, polska tradycja. Aby nie uległa ona zapomnieniu w bardzo wielu miejscowościach naszego powiatu odbywają się różnego rodzaju konkursy i przeglądy kolęd. Jeden z nich odbył się 26 stycznia na scenie Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy. Wzięło w nim udział wielu wykonawców we wszystkich grupach wiekowych. Począwszy od dzieci i młodzież po dorosłych, a nawet seniorów.

W tym roku Przegląd Kolęd i Pastorałek w Biszczy został połączony z charytatywnym kiermaszem na rzecz Piotrka Kozaka – mieszkańca naszego powiatu, zbierającego pieniądze, aby z powrotem móc stanąć na nogi.

– Odkąd pamiętam ten przegląd jest organizowany na terenie Biszczy, choć nie jestem w stanie podać, który to już z kolei. Myślę, jednak że nie chodzi tutaj o liczby tylko o kontynuowanie naszej pięknej polskiej tradycji kolędowania. Na dzisiejszym śpiewają zespoły z terenu naszej gminy oraz zespoły zaproszone  – mówi Piotr Cichórz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy. – Tego typu charytatywne przeglądy kolęd i pastorałek organizowaliśmy już trzy oraz cztery lata temu. Zbieraliśmy wtedy pieniądze dla naszych mieszkańców, którzy wtedy potrzebowali pomocy. Ja ze swojej strony chciałbym bardzo serdecznie podziękować Szkole Podstawowej w Goździe Lipińskim wraz z wszystkimi nauczycielami, uczniami oraz rodzicami za to, że pomogli nam zorganizować tę uroczystość. Dziękuję również za pomoc Szwadronami Kawalerii Trzeciego Pułku Ułanów Śląskich, stowarzyszeniu Rozwój Gminy Biszcza oraz naszemu księdzu proboszczowi Stanisławowi Bełz za to, że do całej akcji przyłączyła się również parafia, oraz organizacja Caritas. Czym więcej osób zaangażowanych tym większy zasięg akcji a co za tym idzie przyniesie ona większe owoce – dodaje.

Podczas niedzielnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Biszczy można było usłyszeć cudowne występy młodzieży oraz dorosłych, którzy bardzo dobrze się bawili, niosąc dobrą nowinę o narodzeniu Jezusa. Jak opowiada wójt Gminy Biszcza było to niezapomniane wydrążenie, w wykonaniu  artystów na naprawdę wysokim poziomie.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

- Reklama -

– Jeśli chodzi o wykonawców to, jak widać oraz słychać, przekrój wiekowy jest bardzo duży. Reprezentują oni bardzo wysoki poziom. Przysłuchując się im można usłyszeń już zapomniane kolędy i pastorałki. Artyści starali się znaleźć te dawne kolędy, które były niegdyś częściej śpiewane i mogliśmy dzisiaj cieszyć ucho ich pięknym wykonaniem, które przez wszystkich zostały nagrodzone gromkimi brawami – opowiada Zbigniew Pyczko, wójt gminy Biszcza. – Jeśli nie będziemy kultywować tego typu tradycji oraz przekazywać je młodszemu pokoleniu to z biegiem lat to wszystko zaniknie. Nie możemy na to pozwolić, ponieważ mamy zbyt piękną oraz bardzo bogatą historię – dodaje wójt.

Pomagamy 

Inicjatorem całej akcji charytatywnej na rzecz Piotra Kozaka była Szkoła Podstawowa w Goździe Lipińskim, której uczniowie, nauczyciele i rodzice, podczas przeglądu kolęd i pastorałek zorganizowali kiermasz ciast, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na rzecz chorego mieszkańca gminy Potok Górny.

– Doskonale wiemy już, że Piotrek zmagał się z ciężką chorobą i teraz przechodzi czas rehabilitacji. Mamy nadzieję, że szybko wróci do zdrowia. Jest to mieszkaniec naszej parafii więc razem z uczniami oraz nauczycielami podjęliśmy taką decyzję, że poprzez tego typu kiermasz możemy wspomóc go finansowo w tym trudnym dla niego czasie, aby mógł szybko stanąć na nogi – opowiada Bożena Pieczonka, dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Goździe Lipińskim. – Ciastka, które są dzisiaj sprzedawane, piekli rodzice naszych uczniów, którzy aktywnie włączają się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Prężnie działa u nas szkolny klub wolontariusza, do którego należą uczniowie klasy siódmej oraz ósmej, ale również i młodsi – dodaje.

Pamiętajmy, że chodź okres Bożonarodzeniowy już się dawno skończył, to zwyczajowo według kościoła katolickiego kolędy możemy śpiewać do 2 lutego.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.