- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Niższe emerytury byłych pracowników Mewy. Dlaczego?

Byli pracownicy biłgorajskiej Mewy mają problem ze zdobyciem dokumentów potwierdzających ich okres zatrudnienia i wysokość zarobków. Papiery są potrzebne do wyliczenia wysokości emerytury. W czym tkwi problem? Pracownicy ... nie mogą zdobyć potrzebnych dokumentów. O szczegółach przeczytacie tylko w "Nowej Gazecie Biłgorajskiej".

- Reklama -

Do ustalenia wysokości emerytury potrzebne jest potwierdzenie zarobków ze wszystkich lat pracy. Okres pracy potwierdzają świadectwa pracy, ale do ustalenia wysokości wynagrodzenia niezbędne są dokumentacje osobowe i listy płac. I to właśnie tych dokumentów nie mogą zdobyć mieszkańcy.

– Kto miał świadectwo pracy z Mewy, to lata zostały uznane, ale za ten okres policzony jest najniższy dochód. Za okres, gdzie nie ma dochodów określonych, przyjmuje się najniższe wynagrodzenie. To reguluje ustawa – wyjaśnia dyrektor biłgorajskiego ZUS, Zbigniew Wasąg.

Problem polega na tym, że po likwidacji Zakładów Dziewiarskich „Mewy” dokumenty trafiły do różnych archiwów. W większości przypadków nie ma problemu ze zdobyciem zarchiwizowanych akt. Np. w Lublinie papiery wydają bez problemu. Pecha mają ci, których dokumenty trafiły do Celestynowa. Tam nie ma szans na ich wydobycie. 

Mieszkańcy o pomoc prosili wiele osób i instytucji. Przede wszystkim zgłaszali się do istniejącej „Mewy”. Jednak MEWA Sp.z.o.o Sp.Komandytowa znajdująca się na ulicy Krzeszowskiej,  nie jest następcą prawnym Spółki MEWA SA i nie jest w posiadaniu dokumentów jej byłych pracowników.

- Reklama -

(…)

Więcej o sprawie przeczytacie tylko w papierowym wydaniu „Nowej Gazecie Biłgorajskiej”. Jedyny tygodnik o powiecie biłgorajskim znajdziecie w kioskach, sklepach i punktach kolportażu w powiecie biłgorajskim. Pytajcie sprzedawców.

A najwięcej lokalnych informacji, w najlepszym portalu o powiecie biłgorajskim:

WWW.GAZETABILGORAJ.PL

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.