- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Młodzież z Różańca uczciła 100-lecie odzyskania niepodległości w Warszawie

11 listopada 2018 r. Koło Historyczne z ZSCKR im. W. Witosa w Różańcu uczestniczyło w centralnych obchodach tego wielkiego jubileuszu na specjalne zaproszenie Andrzeja Dudy, prezydenta RP.

- Reklama -

Tak opowiadają o tym sami uczniowie:

„21 stycznia br. braliśmy udział w obchodach 144. rocznicy urodzin Patrona w jego rodzinnej wsi Wierzchosławicach pod Tarnowem. Tam spotkaliśmy prezydenta i zostaliśmy zaproszeni do Warszawy.

- Reklama -

Wczesnym rankiem 11 listopada mieliśmy zaszczyt razem z głową państwa złożyć wieniec pod pomnikiem Wincentego Witosa na Placu Trzech Krzyży. Oddaliśmy hołd Patronowi – jednemu z sześciu Ojców Niepodległości. W południe obejrzeliśmy państwowe uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego: odprawę wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza i paradę pododdziałów wojska. Prezydent razem ze zgromadzonymi odśpiewał hymn narodowy, a na jego prośbę także miliony rodaków w kraju i za granicą. Później wygłosił okolicznościowe przemówienie.

O piętnastej przyłączyliśmy się do biało-czerwonego Marszu Niepodległości, który z prezydentem i premierem na czele wyruszył z Ronda Dmowskiego przez Most Poniatowskiego pod Stadion Narodowy. Marsz był bardzo bezpieczny: brały w nim udział nawet rodziny z małymi dziećmi, osoby niepełnosprawne na wózkach i sędziwi weterani walk o niepodległość. Z prawie 300 tysiącami polskich patriotów uczciliśmy bohaterów narodowych śpiewając pieśni i wznosząc okrzyki: „Bóg, Honor, Ojczyzna!”, „Niech żyje Polska!”, „Boże błogosław wolną Ojczyznę!”. Pomimo poniesionych trudów my – uczniowie i opiekunowie Marian Kucharczuk oraz Tomasz Mazurek – jesteśmy dumni, że braliśmy udział w tym historycznym wydarzeniu. W ten sposób zrealizowaliśmy testament Witosa wyryty na pomniku w Warszawie: „…a Polska winna trwać wiecznie!”.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.