- Reklama -

- Reklama -

Mieszkańcy Goraja to „cebularze”?

Wiecie, że mieszkańców Goraja i Zastawia nazywano i nazywa się nadal „Cebularzami”? To nic obraźliwego. Chodzi po prostu o tradycje. - Ze względu na tradycje związane z uprawą tego warzywa - ustaliła Fundacja Hereditas, która zbiera ciekawostki o naszych miejscowościach i gminach.

- Reklama -

Zacznijmy od tego, że to właśnie w Goraju organizowane jest Święto Cebuli. Pierwsze odbyło się już w  2009 roku.

Organizatorem wydarzenia pierwotnie był Gminny Ośrodek Kultury w Goraju. Święto miało na celu upamiętnienie i przypomnienie tradycji gminy związanej z uprawą cebuli na szeroką skalę na okolicznych terenach (dokładnie w Goraju i Zastawiu). Podczas tego wydarzenia odbywa się festyn i konkursy … jedzenia cebuli na czas.

toyota Yaris

Święto Cebuli nawiązuje do czasów przedwojennych, kieyd to w Goraju i Zastawiu hodowano i handlowano na szeroką skalę warzywami, a szczególnie cebulą. Tradycje te sięgają jednak jeszcze dalszych czasów. W inwentarzu gorajskim z 1615 roku możemy znaleźć informację, że „4 grządki cebuli znajdują się w ogrodzie przy folwarku”, a w 1795 r. w tym ogrodzie siano kilkanaście zagonów cebuli, między innymi dymki. Możemy też przeczytać, iż w II połowie XIX wieku Gorajanie uprawiali wiele typów warzyw „w wielkich ilościach i dobrym gatunku”.

Handlarze cebuli z Goraja do dzisiaj sprzedają ją na okolicznych jarmarkach czy targach.

 

info: Fundacja Hereditas/cuda regionu/ foto: unsplash.com

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.