- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

„Malujemy pastelami” – sukcesy biłgorajskich artystów z MDK

Osiem młodych artystek z pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia MDK w Biłgoraju zostało nagrodzonych i wyróżnionych w 22. Konkursie „Malujemy Pastelami”, którego tematem przewodnim był „ŚWIAT ABSTRAKCJI”. Konkurs organizuje Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu. Patronat honorowy nad imprezą objęło Stowarzyszenie Pastelistów Polskich, Okręg Rzeszowski Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Prezydent miasta Tarnobrzega. Konkurs swoim zasięgiem obejmował trzy województwa: podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie.

Po raz 22. Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu ogłosił konkurs, którego celem jest popularyzacja technik pastelowych. Założeniem konkursu była interpretacja tematu ŚWIAT ABSTRAKCJI za pomocą technik pastelowych.

To jeden z niewielu konkursów, w których uczestnicy tworzą tylko w jednej technice plastycznej. W tegorocznej edycji trzeba było wykazać się umiejętnością tworzenia kompozycji abstrakcyjnych. Niekiedy może się wydawać cóż to jest namalować „nic” – nie pokazać ludzi, przedmiotów, elementów przyrody czy architektury. Namalować tylko formą, kolorem, linią zaskakującym ujęciem kompozycyjnym. Młodzi artyści z pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju poradzili sobie świetnie z tym tematem. Aż osiem prac stworzonych w Tęczowej Malarni zyskało uznanie jury konkursowego.

Komisja Artystyczna w składzie: Bernadetta Stępień – prezes Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, Piotr Woroniec – prezes Okręgu Rzeszowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków
Katarzyna Pisarczyk – dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, Stanisław Dziubak – artysta plastyk Tarnobrzeski Dom Kultury, Karolina Bednarska – artysta plastyk Tarnobrzeski Dom Kultury, koordynator konkursu, postanowiła przyznała nagrody i wyróżnienia w trzech grupach wiekowych.

W grupie wiekowej od 8 do 12 lat nagrodzono prace Julii Bożek (lat 9) i Alicji Psiuk (lat 10). W tej samej kategorii wyróżniono pracę autorstwa Lilianny Majewskiej (lat 10). W II kategorii wiekowej 13-15 lat nagrodę otrzymała praca czternastoletniej Anny Szubiak. Wyróżnienia zdobyły obrazy stworzone przez: Wiktorię Kurzyńską (lat 15), Magdalenę Adamek (lat 13) i Katarzynę Sudoł (lat 14).  Swoje nagrody przyznało też Stowarzyszenie Pastelistów Polskich. Nagroda specjalna przypadła Aleksandrze Kwiatkowskiej (lat 14), jak napisano w uzasadnieniu: Za zbudowanie obrazu malarskiego za pomocą ograniczonej gamy barwnej, wykorzystując możliwości techniki pastelu, co daje odczucie głębi i ruchu w obrazie”.  Opiekunem artystycznym laureatek jest Anna Świca.

Jury złożyło podziękowania autorom i opiekunom artystycznym za udział w konkursie. Nadesłane na konkurs prace wywarły pozytywne i zaskakujące wrażenia na członkach komisji. Oryginalne, pełne kolorów, dynamiczne kompozycje ukazały, jak świetnie autorzy prac posługują się techniką pasteli.

Nagrody:

Julia Bożek, lat 9

Nagroda Julka Bożek

Alicja Psiuk, lat 10

Nagroda Ala Psiuk

- Reklama -

Anna Szubiak, lat 14

Nagroda Ania Szubiak

Nagroda specjalna Stowarzyszenia Pastelistów Polskich

Aleksandra Kwiatkowska, lat 14

Nagroda Specjalna Ola Kwiatkowska

Poniżej cytujemy List od Stowarzyszenia Pastelistów Polskich:

Szanowni Państwo,
Prace zaskoczyły nas nasyceniem barw. Wciągnęły w swój świat wibrujących struktur i napełniły ogromną radością. Pośród ponurej, otaczającej nas rzeczywistości te promienne prace wybuchają energią artystycznych eksperymentów i pasji tworzenia. Oglądanie ich było prawdziwą ucztą estetyczną i pokrzepieniem. Młodzi artyści świetnie wykorzystali możliwości i potencjał techniki pasteli. Zwróciliśmy uwagę na oryginalność, kompozycję oraz brak schematów. Poprzez kontakt z tymi dziełami mieliśmy zaszczyt spotkania cudownych młodych ludzi. Mam nadzieję, że spotkamy się kiedyś na plenerze lub w galerii sztuki.

Komisja Stowarzyszenia Pastelistów Polskich w składzie
Bernadetta Stępień – Prezes SPP
Dr Barbara Zgoda – członek SPP
Marek Lebdowicz – członek Zarządu SPP

Link do protokołu konkursu: http://tdk.tarnobrzeg.pl/wp/2021/05/07/konkurs-plastyczny-malujemy-pastelami-rozstrzygniety-protokol/

Link do galerii w TDK: http://tdk.tarnobrzeg.pl/wp/2021/05/07/namalowali-pastelami-swiat-abstrakcji-galeria/

Wyróżnienie Magda Adamek

Anna M. Świca

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.