- Reklama -

- Reklama -

Łukowa: Przypomnieli poezję Romanowskiego

W piątek 8 kwietnia br. po raz 20. w recytacji młodzieży szkół podstawowych i średnich wybrzmiała poezja Romanowskiego. Organizatorzy wydarzenia, tj. GOK w Łukowej i MOK w Józefowie, zaprosili 28 recytatorów na spotkanie z poezją. Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego.

- Reklama -

Zapewne niewiele osób zamieszkujących Zamojszczyznę ma świadomość, że nasza ziemia kryje szczątki jednego z najwybitniejszych poetów późnego romantyzmu Mieczysława Romanowskiego, właściwie – żołnierza romantyzmu.

Mieczysław Romanowski urodził się w małym dworku szlacheckim w Żukowie we wschodniej Galicji w rodzinie pielęgnującej tradycje narodowe i religijne, rodzinie pełnej szlachetnych uczuć i głębokiej miłości do ludzi. Krótkie życie Romanowskiego zawarte jest w granicach całej epoki romantyzmu pomiędzy powstaniem listopadowym a styczniowym. Jako młody 14-letni gimnazjalista z pobudek patriotycznych uciekł z kolegą do powstania węgierskiego w 1848 r., ale nauczyciel sprowadził ich wtedy z drogi do granicy. Po zdaniu matury i podjęciu studiów prawniczych został zatrudniony w Zakładzie Naukowym Ossolińskich we Lwowie. Tam w kręgu innych patriotów, pisarzy i poetów, jak Mieczysław Pawlikowski, rozwinął się jego talent poetycki.

Ale młody poeta piszący wiersze, poematy i dramaty nawołujące do walki o niepodległość tęsknił do konkretnej działalności.

Kiedy do Lwowa przybywają wieści o zbliżającym się powstaniu, Romanowski wita je z ogromną radością w sercu. Mając już dorobek obejmujący 4 tomy swojej twórczości poetyckiej, mógłby dalej służyć narodowi swoim piórem. Ale on od razu zaciągnął się do powstania i wyruszył na pomoc rodakom walczącym z Rosjanami w Kongresówce.

Przekroczył granicę Galicji i został dowódcą przybocznej gwardii Marcina Borelowskiego. Bierze udział w zwycięskiej bitwie pod Borowymi Młynami 16 kwietnia 1863 r. Niestety, tydzień później ginie w nierównej walce z Rosjanami pod Józefowem. W swoich utworach przepowiedział swoją śmierć na polu bitwy i to, że nie będzie miał mogiły. Jego grób w lesie i na cmentarzu w Józefowie pozostaje symboliczny.

Poezja patriotyczna wyjątkowo aktualna

W GOK w Łukowej odbyła się 20. edycja Regionalnego Konkursu Recytatorskiego im. Mieczysława Romanowskiego – wybitnego poety, żołnierza romantyzmu, który w nierównej walce z Moskalami zginął pod Józefowem śmiercią bohaterską 24 kwietnia 1863 r.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 28 uczestników z 2 szkół średnich i 6 szkół podstawowych, z terenu powiatu biłgorajskiego.

Konkurs rozpoczął się koncertem pieśni powstańczych, wśród których znalazł się utwór do słów M. Romanowskiego. Program przygotowany został przez dzieci z Chóru „Harmonia” działającego przy GOK w Łukowej pod kierunkiem p. Sławomira Kuczka.

Potem nadszedł czas na prezentację utworów poety powstańca, które, pomimo tak długiego upływu czasu, są nadal aktualne, co do treści patriotycznej i przeżyć miłosnych.

- Reklama -

Po części konkursowej uczestnicy udali się na grób powstańców styczniowych – towarzyszy broni Romanowskiego pochowanych na cmentarzu parafialnym w Łukowej. W tym czasie chórzyści złożyli biało-czerwone róże przy symbolicznym krzyżu w lesie upamiętniającym miejsce śmierci poety.

Na zakończenie jury ogłosiło wyniki konkursu.

W kategorii klasy VII-VIII szkoły podstawowej

miejsca II zdobyli – ALEKSANDRA LIPIAN i PRZEMYSŁAW SOCHA – uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie,

miejsca III – MICHALINA BISZCZANIK ze Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie oraz MARTYNA OLESZCZAK – uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim.

Wyróżnienie otrzymała WIKTORIA WOŁOSZYN ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zamchu.

W kategorii szkoły średnie

I miejsca przyznano – JULII ĆWIKŁA i KAMILI KAZIRÓD – uczennicom Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju,

miejsca IIWERONICE SKIBIŃSKIEJ i AMELII BUCZKOWSKIEJ – uczennicom Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju,

Wyróżnienia otrzymały: AMELIA GRAB i MILENA KOWAL – uczennice Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

Nagrody ufundował MOK z Józefowa – współorganizator konkursu.

Do bibliotek szkolnych powędrowały kopie wierszy Romanowskiego przygotowane przez pracowników Biblioteki Publicznej w Łukowej, jako materiał do wykorzystania w dalszych edycjach konkursu.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.