- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia mieszkańcy powiatu biłgorajskiego wspominali i oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej oraz ofiarom zbrodni w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie i innych miejscach kaźni w 1940 r.

- Reklama -

Dokładnie 82 lata temu zbrodniczym strzałem w głowę NKWD zamordowało co najmniej 21 768 polskich obywateli, w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej.

toyota Yaris

Tragedia dotknęła również Polaków w 2010 roku, kiedy to samolot Tu-154M, którym leciała polska delegacja na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się w Smoleńsku. Zginęło wtedy 96 osób, w tym ówczesny prezydent Polski Lech Kaczyński wraz z małżonką.

Jak co roku mieszkańcy powiatu biłgorajskiego nie zapomnieli o tragicznych wydarzeniach, które na zawsze wpisały się w historię naszego kraju. Podczas tegorocznej Niedzieli Palowej połączonej z obchodami 82. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej wspominaliśmy wszystkich pomordowanych i zabitych w czasie tych dwóch tragicznych wydarzeń.

Biłgoraj pamięta

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W Biłgoraju uczestnicy oddali hołd i cześć zarówno zamordowanym w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie czy innych miejscach kaźni, polskim oficerom, pogranicznikom, funkcjonariuszom policji – jeńcom wojennym, jak i członkom polskiej delegacji, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Uroczystości religijno-patriotyczne rozpoczęły się Mszą święta sprawowaną w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Po nabożeństwie delegacje wieńcowe złożyły kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu przy ul. Lubelskiej.

– Polacy nigdy nie zapomną o wydarzeniach, które miały miejsce w lesie katyńskim oraz pod Smoleńskiem. Jest to bardzo ważne, aby wspominać nie tylko te piękne chwile w naszej historii, ale również i te tragiczne, które zapisały się krwawymi zgłoskami na jej kartach. Również i one kształtują nas oraz naszą postawę względem ojczyzny – mówi Stanisław Dyjak, wójt gminy Potok Górny.

Syreny ku czci ofiar

Punktualnie o godzinie 8.41 w celu upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej oraz w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania w niektórych miejscowościach na terenie Polski zostały uruchomione syreny alarmowe.

W wielu miejscowościach powiatu biłgorajskiego nie zostały one jednak uruchomione. Wielu samorządowców wyraziło sprzeciw wobec ich uruchamiania z uwagi na uchodźców z Ukrainy znajdujących się na terenie powiatu. Wielu Ukraińców przebywa między innymi na terenie gminy i miasta Biłgoraja oraz Tarnogrodu.

Strażacy z KP PSP w Biłgoraju uczcili pamięć pomordowanych sygnałami dźwiękowymi oraz świetlnymi znajdującymi się na wozach bojowych.

Historia zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

Zbrodnia katyńska to zbrodnia przeciwko ludzkości, popełniona przez NKWD przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 polskich obywateli, w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej. Zbrodnia ta dokonała się na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej. Symbolem tego ludobójstwa stał się Katyń. 12 lat temu, podczas lotu na 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, doszło do katastrofy smoleńskiej. W katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem w Rosji zginęła cała polska delegacja, licząca 96 osób, w tym Prezydent Polski Lech Kaczyński wraz z małżonką, wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.