- Reklama -

- Reklama -

Krok od czystego powietrza

Miejski program dotyczący dofinansowania wymiany dotychczasowego źródła ogrzewania na ekologiczne cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Samorząd miasta Biłgoraj od 2018 roku oferował mieszkańcom program, dzięki któremu z dofinansowaniem mogli wymienić źródło ogrzewania. Jesienią i zimą powietrze jest często bardzo zanieczyszczone, toksyczne pyły, metale ciężkie trafiają do naszych płuc, krwi, a wraz z nią do różnych narządów, np. serca, mózgu. Zaostrzają astmę, alergię, niewydolność serca. Wywołują dokuczliwy kaszel, duszność, ból głowy, podrażnienie oczu, gardła. Program został wstrzymany wiosną ze względu na oszczędności spowodowane koronawirusem. Jesienią zostały wznowione nabory.

Nie brakuje chętnych, którzy chcą uzyskać dofinansowanie, a tym samym zadbać o czyste powietrze. – Program dofinansowania wymiany starych, nieefektywnych źródeł ogrzewania cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Po wejściu w życie uchwały Rady Miasta Biłgoraja w sprawie określenia zasad udzielania osobom fizycznym dotacji celowych na dofinansowanie przedsięwzięć służących ochronie powietrza od 12 do 30 października do Urzędu Miasta wpłynęło 59 nowych wniosków o przyznanie dotacji – informuje burmistrz Janusz Rosłan. 

- Reklama -

Przypomnijmy, że na realizację programu radni zabezpieczyli w 2020 roku 400 tys. zł, w 2021 roku – 400 tys. zł, 2022 roku – 300 tys. zł, 2023 roku – 200 tys. zł.

Warunkiem niezbędnym do uzyskania dofinansowania jest trwała likwidacja wszystkich dotychczasowych pieców lub kotłów wykorzystywanych do ogrzewania budynków lub lokali mieszkalnych zasilanych paliwem stałym oraz zamiana ich na: pompę ciepła, kondensacyjny kocioł gazowy zasilany gazem z sieci lub własnego zbiornika, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, indywidualne źródło ogrzewania zasilane energią elektryczną, indywidualne źródło ogrzewania zasilane biomasą o parametrach co najmniej jak dla kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5-12, zgodne z dyrektywą ECODESIGN.

 

 

- Reklama -

- Reklama -

1 komentarz
  1. Antycovid mówi

    Jestem za czystym powietrzem, jestem za ekologia jestem za ochrona naszej ziemi. Tylko z tym, że do tego powinni sie dołaczyc wszyscy. Nie mooze byc tak, ze jedni beda zaciskac ekologiczny pas a inni nabijac sobie kiesenie. Czas juz zrobic z tym porzadek. przykłąd. prosze bardzo. Pellet, jak nie był w zaintersowaniu czystego powietrza to cena była znosna w miare. Ale jak wszedł program czyste powietrze i ruszyło wciskanie pieców na pellet to cena poszła w góre i to sporo. Aktualnie utrzymuje sie na poziomie 1 tys zł za tone. A wegiel 700zł za tone. I co zrobia zwykli ludzie. Kupia wegiel. nie dlatego ze niecha peletu. Chca ale ich nie stac wola tansze ogrzewanie. Zadne nakazy i zakazy tego nie zienia. inna sprawa czyste powietrze to nie tylko dym z komina. Uczepili sie ztych kopciuchów a inne kominy to juz nie dymia wcale prawda? A samochody to co piklus jakis. A suszarnie tytoniu to sa na ekologiczny gaz prawda? Tez dymia i w lecie i jesienia. I idac tak dalej to palenie gałezi na posesji czy w lesie, wypalanie traw, palenie odpadów. Palenie wszyskiego daje dym i zanieczyszczenia. Wiec albo nikt nie pali albo dajmy sobie spokój i poczekajmy kilka lat az sie sami zadusiymy i bedzie po problemie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.