Telc B2

- Reklama -

Kolejne solary w Obszy

Gmina Obsza otrzyma dotację na zakup i montaż kolejnych kolektorów słonecznych. Przetarg na realizację tej inwestycji jest już ogłoszony, a większość pieniędzy na ten cel będzie pochodzić z Unii Europejskiej.

Wniosek o przyznanie dofinansowania samorząd składał kilka miesięcy temu, ale po pierwszym podziale dotacji, nie było go na liście projektów zaakceptowanych do realizacji. Potem pojawiły się jednak nowe środki i część z nich trafi do gminy Obsza. To kolejna szansa dla mieszkańców, aby w ich domach pojawiły się kolektory słoneczne. Jeszcze w 2015 roku w gminie zostało zamontowanych 560 zestawów solarnych.

- Reklama -

Ogłoszony teraz przetarg dotyczy 156 zestawów, składających się z 2, 3 lub 4 paneli, które będą montowane na gruncie bądź dachu lub ścianach budynków mieszkalnych. Firma, która wygra przetarg ma je zainstalować do połowy przyszłego roku. Wykonawca robót powinien być wybrany w połowie listopada. Do tego czasu gmina nie zamierza przyjmować od mieszkańców żadnych pieniędzy na poczet udziału w projekcie.

Wkład własny będzie oszacowany dopiero gdy znany będzie ostateczny koszt inwestycji. Taki system sprawdził się przed trzema laty. Zgodnie z zasadami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego wysokość dotacji na tego typu inwestycje może sięgać 85 procent kosztów netto. Z tego samego źródła gmina Obsza chce pozyskać jeszcze dofinansowanie na około 650 paneli fotowoltaicznych. Wniosek o przyznanie tej dotacji jeszcze nie został zaakceptowany do realizacji, ale są spore szanse na pozyskanie tych środków.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.