- Reklama -

Koło Historyczne na regionalnym spotkaniu Rodziny Radia Maryja

2 maja 2016 r. odbyło się regionalne spotkanie Rodziny Radia Maryja w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, które było transmitowane przez RM i TV Trwam na Polskę i świat. Przybyły delegacje Kół RM nie tylko z powiatu biłgorajskiego, ale również z Lublina, Zamościa i Krasnobrodu. W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II spotkał się z nimi młody, ale doświadczony redemptorysta z Torunia o. Dariusz Drążek, absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W kościele pielgrzymi, a wśród nich reprezentanci naszego koła obejrzeli spektakl pt. „Łaska spłynęła na nas… o cudach za wstawiennictwem św. Marii Magdaleny”, który przygotowali uczniowie z miejscowego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Centralnym punktem była Msza św. w intencji Ojczyzny, Kościoła, Radia Maryja i TV Trwam, której przewodniczył i piękną homilię wygłosił Jan Śrutwa, ks. biskup senior Diecezji Zamojsko- Lubaczowskiej. W modlitwie wiernych z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski proszono o dalszą opiekę Bożą nad Ojczyzną. We Mszy uczestniczyły poczty sztandarowe szkół i organizacji, kombatanci, harcerze, zespoły ludowe i grupy rekonstrukcji historycznych.

Młodzież z Różańca wyróżniała się patriotycznym banerem Koła Historycznego. Udział w uroczystościach był dla niej wielkim przeżyciem religijnym i najlepszą lekcją historii Ziemi Biłgorajskiej. Jej mieszkańcy, również duchowni brali udział w walkach o niepodległość w powstaniu styczniowym, podczas II wojny światowej i w powojennym podziemiu antykomunistycznym. Zapłacili za to wysoką cenę: byli prześladowani i pacyfikowani, wywożeni na Sybir i do obozów koncentracyjnych, torturowani i zabijani przez gestapo, NKWD i UB. Mówił o tym w czasie Mszy biskup Jan Śrutwa, mówili uczestnicy „Rozmów niedokończonych” w RM. Po Eucharystii pielgrzymi udali się do Auli Franciszkańskiej na tradycyjny posiłek w Rodzinie RM.

- Reklama -

Ojciec Dariusz Drążek zaprosił naszą młodzież na 18 maja do Torunia na konsekrację świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Udział w tym wielkim wydarzeniu religijnym i historycznym będzie dla nas zaszczytem. Uczestniczyć w nim będzie ponad 40 biskupów, spodziewanych jest kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów, wśród nich najważniejsze osoby w państwie.

Marian Kucharczuk – opiekun KH

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.