- Reklama -

- Reklama -

Kiedy nie możesz liczyć na pomoc – wyłączenia i ograniczenia w ubezpieczeniu assistance

Kiedy nie możesz liczyć na pomoc – wyłączenia i ograniczenia w ubezpieczeniu assistance

- Reklama -

Choć zakres obowiązywania assistance może być naprawdę szeroki i obejmować całą gamę sytuacji, nie oznacza to absolutnie, że powinniśmy się czuć całkowicie bezkarni. Zanim wyruszysz w podróż, warto więc zadać sobie pytanie, jakie są wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu assistance, czyli kiedy ubezpieczyciel nie pomoże Ci po awarii pojazdu, kolizji czy wypadku?

Podstawowe sytuacje, w których ochrona z assistance przestaje obowiązywać
Gdy mówimy o sytuacjach, w których w grę wchodzi wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu assistance, przede wszystkim mamy na myśli ich trzy podstawowe kategorie.

toyota Yaris

Sytuacje wynikające z winy kierowcy lub pasażerów samochodu.
Sytuacje związane ze stanem technicznym pojazdu.
Sytuacje niezależne od prowadzącego auto.
Choć pod każdą z tych kategorii kryją się bardzo różne od siebie okoliczności, za każdym razem mają one podobny efekt – wyłączają lub w znaczący sposób ograniczają odpowiedzialność ubezpieczyciela, tym samym działając na niekorzyść kierowcy.

Wina kierowcy lub pasażerów a ochrona assistance
Najczęściej spotykane wyłączenia assistance z winy kierowcy obejmują szkody spowodowane prowadzeniem pojazdu po użyciu alkoholu lub będąc nietrzeźwym. Na tej samej zasadzie nie będzie nas obowiązywać ochrona, jeśli spowodujemy wypadek pod wpływem środków odurzających lub psychotropowych.

Przykre konsekwencje będzie również miało zatajenie przed ubezpieczycielem informacji o przeznaczeniu samochodu. Jeśli przydarzy Ci się szkoda np. podczas odpłatnego przewozu osób lub ładunków, a firma ubezpieczeniowa nie była świadoma, że świadczysz tego rodzaju usługi, może odmówić Ci pomocy. Ewentualny wyjątek to sytuacja, gdy zagrożone będzie życie lub zdrowie ludzkie. PZU Pomoc w Drodze pokryje koszty transportu poszkodowanych do szpitala, nawet jeśli płacili Ci za przejazd.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Kiedy jeszcze nie powinieneś liczyć na usługi realizowane w ramach assistance? Oczywiście wtedy, gdy popełnisz przestępstwo (albo będziesz tego próbował), będziesz prowadził bez prawa jazdy lub szkodę spowoduje rażące niedbalstwo. Niekorzystnie mogą się również skończyć naprawa szkód na własną rękę bez porozumienia z ubezpieczycielem albo przewożenie większej liczby pasażerów niż jest zapisane w dowodzie rejestracyjnym.

Stan techniczny pojazdu i sytuacje nie do przewidzenia a ochrona assistance
W przypadku stanu technicznego pojazdu, wszystko zależy od Ciebie. Towarzystwo ubezpieczeniowe może bowiem zawrzeć w OWU assistance sytuację, gdy zwolni się z odpowiedzialności za zdarzenie, jeśli to będzie miało związek ze stanem pojazdu bez ważnego badania technicznego. Wystarczy zatem pilnować regularnych przeglądów i dbać o samochód w zakresie ustalonym przez producenta, a nie grozi nam utrata praw do assistance.

Co innego w przypadku zdarzeń losowych, bo na te ani my, ani ubezpieczyciele nie mamy żadnego wpływu. Demonstracje, protesty, zamieszki, akty terrorystyczne, blokady dróg, skutki działań wojennych lub politycznych – nawet jeśli nie bierzesz w nich udziału, a Twoje auto ucierpi zupełnie przypadkowo, ubezpieczyciel może odmówić Ci pomocy w ramach assistance. Gdy w wyniku tego rodzaju zdarzeń albo na skutek siły wyższej zadeklarowana pomoc nie będzie w stanie do Ciebie dotrzeć lub znacznie się opóźni, firma ubezpieczeniowa także może wyłączyć swoją odpowiedzialność.

Franszyza kilometrowa – co to jest i czy ubezpieczyciel może z niej zrezygnować?
O ile dotychczas wymienione przykłady dotyczyły winy kierowcy lub zdarzeń losowych, franszyza kilometrowa stanowi zupełnie inny rodzaj ograniczenia. Chodzi w niej o to, że ubezpieczyciel sam wprowadza limit swojej odpowiedzialności, redukując dostępność określonych usług do ściśle określonych granic.

Co to znaczy w praktyce? Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje Ci w ramach assistance np. wynajem zastępczego pojazdu, może ograniczyć tę usługę tylko do zdarzeń, które odbyły się w pewnej odległości od Twojego miejsca zamieszkania. Miałeś wypadek 15 km od domu, a franszyza kilometrowa wynosi 25 km? W takim razie musisz zadbać o auto na zastępstwo sam.

Oczywiście takie ograniczenia można wyłączyć, po prostu wiąże się to z dodatkowymi kosztami. W przypadku gdy zależy Ci na pomocy ubezpieczyciela nawet tuż przy domu, zapytaj, ile będzie kosztować takie rozwiązanie. Zazwyczaj obecność i zakres franszyzy kilometrowej zależy od ceny pakietu assistance – im wyższa, tym mniejsze prawdopodobieństwo ograniczeń. Aby łatwo znaleźć najkorzystniejszą dla Ciebie ofertę, warto wypróbować kalkulator ubezpieczeń samochodu.

Czy są jeszcze inne sytuacje ograniczające ochronę w ramach assistance?
Wyszczególnione sytuacje nie wyczerpują wcale listy okoliczności, w których ubezpieczenie assistance zostaje wyłączone lub ograniczone. Podaliśmy najważniejsze z nich, ale szczegółowych ustaleń trzeba zawsze szukać w OWU assistance, by potem nie mieć przykrej niespodzianki.

Zdarza się choćby, że ubezpieczyciel zaproponuje Ci kilka możliwości pomocy po zgłoszeniu szkody, z których będziesz mógł wybrać tylko jedną. Albo ograniczy swoje usługi w konkretnym zakresie, np. deklarując, że pomoc po rozładowaniu akumulatora będziesz mógł otrzymać tylko dwa razy w danym okresie ubezpieczeniowym. Istnieją również ograniczenia w zakresie pokrywania kosztów pomocy dotyczące m.in. paliwa, podatków drogowych czy mandatów, ale także usługi holowania, która nie obejmuje zapłaty za przeprawę promową.

Red

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.