Krystyna Deryło

- Reklama -

Jubileusz i nowy wóz strażacki

Ochotnicza Straż Pożarna w Górnikach pod koniec maja świętowała swój jubileusz, 90-lecua powstania jednostki. Uroczystość była również okazją do przekazania samochodu pożarniczego dla OSP w Majdanie Nepryskim.

 Jubileusz rozpoczął się na placu przy remizie OSP Górniki Mszą świętą w intencji strażaków i ich rodzin. Sprawowana była przez proboszcza parafii z Józefowa ks.  dziekana Zenona Mrugałę. Po eucharystii poświęcił nowy strażacki wóz. Natomiast  przekazania kluczyków do wozu bojowego dokonał burmistrz Roman Dziura, który w dalszej części uroczystości przypomniał też zasługi jednostki z Górnik.

Włodarz gminy dziękował założycielom jednostki oraz inicjatorom zakupu sprzętu i budowy dwóch remiz strażackich, a także organizacji czteroklasowej szkoły podstawowej. Burmistrz mówił, że druhowie angażują się się  w pracę na rzecz rozwoju swojej społeczności np. przy   budowie dróg do Szopowego, Długiego Kąta i Górnik Starych, a także sieci gazowej i sieci telefonicznej w swojej miejscowości. Angażowali się również w utworzenie świetlicy środowiskowej i publicznego punktu dostępu do internetu. Podziękowania otrzymały także rodziny strażaków za wyrozumiałość dla poświęcających swój czas na działalność społeczną.

- Reklama -

W uznaniu tych zasług OSP Górniki została odznaczona Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza, przyznanym przez Zarząd Główny Związku OSP RP. Ponadto wyróżniający się druhowie odebrali medale za zasługi dla pożarnictwa i za wieloletnią służbę. Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Antoni Kukiełka, Marek Malec, Marian Malec i Leszek Mateja. Srebrne medale otrzymali: Grzegorz Berdzik, Marian Berdzik, Józef Malec i Stanisława Szopa, a brązowe trafiły do Franciszka Dzidy, Leszka Janiuka, Jana Komady, Jana Krzaczka, Tadeusza Kuczyńskiego, Mieczysława Kukiełki, Kazimierza Malca, Zenona Malca, Józefa Paździurka, Tadeusza Przybysławskiego, Zbigniewa Umińskiego, Edwarda Zawiślaka i Henryka Żmudy.

Kolejnych 17 druhów otrzymało odznaki wzorowego strażaka, a 20 – odznaki za wieloletnią służbę. W tej drugiej grupie znaleźli się m.in. Stanisław Szopa, który działa w OSP od 65 lat i Bronisław Żmuda z 53-letnim stażem.

Medale i odznaczenia wręczali zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju Starszy Brygadier Mirosław Bury, Starosta Biłgorajski Kazimierz Paterak i Burmistrz Roman Dziura oraz Prezes Zarządu Gminnego OSP w Józefowie Ryszard Bojarski.

Wśród gości, składających strażakom gratulacje, podziękowania i życzenia byli również Nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów Stanisław Nawrocki i reprezentujący posłankę Agatę BorowiecAndrzej Kluczkowski. Jubileusz uświetniły występy artystyczne Koła Gospodyń Wiejskich w Górnikach oraz Kapeli Rzemyki.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.