- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Józefów pamięta. Ocalili życie mieszkańców gminy

Przez ponad 3 tygodnie w Józefowie nie było przedstawicieli władz okupacyjnych. Partyzantom udało się wyprzeć Niemców z Józefowa i ocalić tym samym od śmierci wielu mieszkańców. Ocalili życie spędzonych i przygotowanych do rozstrzelania ludzi. W 80 rocznicę tych wydarzeń, w niedzielę (4 czerwca) w Józefowie będą uroczystości.

- Reklama -

Pamiątkowe tablice są umieszczone na murze kościelnym w miejscu, w którym 1 czerwca 1943 roku zostali spędzeni mieszkańcy Józefowa celem rozstrzelania. Brawurowy atak oddziałów Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i innych na pozycje niemieckie, umożliwił zgromadzonym ludziom ucieczkę. Partyzantom udało się wyprzeć Niemców z Józefowa i ocalić tym samym od śmierci mieszkańców. Przez ponad 3 tygodnie w Józefowie nie było przedstawicieli władz okupacyjnych. To prestiżowe zwycięstwo w bitwie o Józefów odnotowane zostało we wszystkich meldunkach Armii Krajowej obwodu zamojskiego. Miało ono również olbrzymie znaczenie moralne. O Józefowie zaczęły krążyć legendy a rejon ten nazywać Rzeczpospolitą Józefowską.

Akcją obrony Józefowa dowodził Hieronim Miąc ps. Korsarz. Jego 100-tu osobowy oddział składał się z trzech plutonów: z Aleksandrowa dowodzonego przez Włodzimierza Hascewicza ps. War, z Józefowa i Pardysówki dowodzonego przez Feliksa Pardusa ps. Piast i z Górecka i Brzezin dowodzonego przez Czesława Mużacza ps. Selim. W akcji brał również udział 50 –cio osobowy oddział dowodzony przez Józefa Droździela ps. Radykał i Juliana Futomę ps. Fiat i oddział BCH dowodzony przez Antoniego Wróbla ps. Anton, Burza oraz oddział partyzantki rosyjskiej utworzony ze zbiegłych jeńców.

 

W imieniu organizatorów, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Burmistrza Józefowa, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Koła Rejonowego w Józefowie oraz Stowarzyszenia Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego w Józefowie serdecznie zapraszamy na uroczystość patriotyczno – religijną w Józefowie z okazji obchodów 80. rocznicy Bitwy o Józefów – Rzeczpospolitej Józefowskiej, która odbędzie się 4 czerwca (niedziela).

Program uroczystości w Józefowie:

 

13.45 – Zbiórka uczestników uroczystości przy pomniku obok Baszty

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

14.00 – Ceremoniał Wojskowy

14.05 – Hymn Państwowy

14.20 – Otwarcie uroczystości i powitanie gości

- Reklama -

14.30 – Rys historyczny

14.40 – Msza Święta

15.30 – Apel Poległych

15.40 – Złożenie wieńców i wiązanek przy pomniku

15.55 – Część artystyczna

 

 

 

fot: MBP w Józefowie

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.