- Reklama -

Jak orientować się w dopłatach?

Do naszej redakcji zgłosił się jeden z rolników, któremu nie podoba się, że informacja o dopłatach nie przychodzi już listem. – Po tytule płatności trudno zorientować się, z którego źródła przyszedł przelew. Kiedyś decyzje przychodziły listem, było czarno na białym, ile pieniędzy z jakiego źródła. Teraz to ja już nie wiem, skąd są pieniądze na koncie – twierdzi nasz Czytelnik, podkreślając, że utrudnia to rolnikom planowanie budżetu domowego.

Temat przedstawiony powyżej poruszaliśmy już na łamach naszej gazety. Niejednokrotnie czytelnicy skarżyli się, że odkąd w ubiegłym roku zmienił się system naliczania dopłat, na ich kontach panuje zamieszanie. Jak więc rolnicy mają się orientować w przelewach na swoim koncie? – Generalnie, gdy wszystko jest w porządku i płatności nie zostały obcięte, rolnik nie dostanie powiadomienia innego niż informacje zawarte w tytule przelewu – wyjaśnia Biuro Prasowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – W przypadku, gdy decyzja w sprawie przyznania płatności jest zgodna z tym, o co ubiegał się rolnik, czyli wszystkie dane we wniosku są takie same jak dane, którymi dysponuje ARiMR, a rolnik nie podlega wykluczeniu z przyznania płatności, ich ograniczeniu czy karom administracyjnym, decyzję rolnik dostanie tylko wtedy, gdy sam się o nią upomni i ma na to jedynie 14 dni – informuje Agencja. W każdym momencie jednak rolnik może złożyć wniosek u kierownika biura powiatowego Agencji o udostępnienie decyzji o przyznaniu dopłat bezpośrednich.

- Reklama -

Okazuje się, że cała wiedza o wysokości dopłat schowana jest w tytułach przelewów bankowych. Powinny one bowiem zawierać: kod płatności, numer decyzji przyznającej płatność, kwotę przyznanej płatności. Czy decyzja przyjdzie listem, rolnik dowie się z dopisku w tytule przelewu „Decyzja z faktycznym doręczeniem” lub „Decyzja bez faktycznego doręczenia”.

Jednak jeśli coś się nie zgadza, rolnik może udać się do biura powiatowego Agencji. Tam dowie się, jakie decyzje zostały wydane w jego sprawach, sprawdzić ich numery i porównać je z danymi zawartymi w przelewie bankowym.

Dobra wiadomość jest taka, że pieniądze już wpływają na konta rolników. Do 24 listopada na konta bankowe nieco ponad 1,3 mln rolników Agencja przekazała z tego tytułu 9,21 mld zł. Ponadto do rolników trafiło 581,6 mln zł w ramach tegorocznych dopłat ONW oraz 73,53 mln zł z płatności rolnośrodowiskowych za 2016 rok. Te dwa rodzaje dopłat są również wypłacane od 17 października. Zdaniem Agencji dla rolników będzie to znaczące wsparcie ich dochodów w okresie jesienno-zimowym, w którym zazwyczaj zaopatrują swoje gospodarstwa w nawozy, środki ochrony roślin i zakupują sprzęt rolniczy, gdyż są one wtedy po prostu tańsze.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.