kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Goraj: Coraz więcej dzikich wysypisk śmieci

Burmistrz gminy Goraj (pow. biłgorajski), podobnie jak mieszkańcy, ma dość "dzikich" wysypisk śmieci. A te powstają szybko i niemal wszędzie. Mieszkańcy dostali właśnie ważny komunikat. Posypią się kary.

- Reklama -

Szanując nieustanne postulaty mieszkańców oraz kierując się troską o estetyczny wygląd naszych miejscowości, zwracam się do Państwa z serdeczną prośbą o podjęcie działań mających na celu uporządkowanie terenu swoich posesji. W ostatnim czasie zaobserwowano powstawanie licznych „dzikich wysypisk” na terenie naszej gminy – apeluje burmistrz Goraja. 

Niewłaściwie składowane odpady znajdują się w przydrożnych rowach, lasach, wąwozach. Takie zachowanie mieszkańców, którzy „pozbywają się” odpadów, jest naganne i grozi wysokimi karami grzywny bądź nawet w niektórych przypadkach karą pozbawienia wolności – czytamy w komunikacie.

toyota Yaris

Przypomnijmy, właściciel nieruchomości nie może składować w sposób dowolny odpadów komunalnych na swojej posesji. Przepisy zobowiązują go m.in. do wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych i zbieranie tych odpadów zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Odpady, które nie są składowane w pojemnikach lub przeznaczonych do tego celu workach są uznawane za składowane nielegalnie.

W razie konieczności sprawa „dzikich wysypisk” będzie kierowana do odpowiednich służb.

Wykroczenia te to: zanieczyszczanie lub zaśmiecanie miejsca publicznego (art.145), wyrzucanie na cudzy grunt kamieni, śmieci, padliny i nieczystości (art. 154§2), zanieczyszczanie gleby, wody w lasach albo wyrzucanie tam śmieci (art.162§1), składowanie, zatapianie lub zakopywanie odpadów w lesie (art.162§2). W przypadku wykroczenia z art. 162§1 sąd może orzec nawiązkę, a w przypadku wykroczenia z art.162§2 orzeka nawiązkę do wysokości równej kosztom oczyszczenia środowiska leśnego.
Jeżeli składowanie odpadów może zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, jest ono wówczas przestępstwem. Art. 183 Kodeksu karnego przewiduje dla sprawcy takiego czynu, w przypadku działania nieumyślnego, karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat; dla sprawcy umyślnego: karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Karze od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności podlega również ten, kto wbrew obowiązkowi, dopuszcza do popełnienia tego umyślnego przestępstwa.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.