kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Ciekawa historia Majdanu Księżpolskiego

W Polsce jest ponad 70 miejscowości o nazwie Majdan. Majdan Księżpolski początkowo należał do franciszkańskiej parafii św. Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej. Wieś była pierwotnie rozproszona i dzielona na przysiółki jak Rogale, Dereźnia, Zanie, Zynie czy Korczów. Te przysiółki nosiły często nazwy pochodzące od zamieszkujących tam gospodarzy - pisze w Nowej Gazecie Biłgorajskiej, Michał Kańkowski - wiceprezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego.

- Reklama -

We wsi znajdowały się trzy karczmy. Pierwsza była położona przy Gościńcu Biłgorajskim była punktem rozrywek dla wiejskiej społeczności. Druga znajdowała się koło dworu, a trzecia była „na Końcu”. Być może chodzi o austerię zwaną Wygon. Różnica między karczmą a austerią polega na tym, że to drugie zapewniało nocleg na podróżnych.

Jeszcze na początku XIX wieku był prosty trakt z Wólki Biskiej (okolice Zyniów) przez nieistniejący most na Tanwi, biegł przez Zanie i dzisiejszym jedynym asfaltowanym odcinkiem z Zań do Majdanu Nowego, a następnie przez pola między Majdanem a Dereźnią. Tego odcinka raczej już nie ma, chociaż widnieje na niektórych współczesnych mapach. Natomiast od granicy Majdanu i Dereźni biegnie istniejący odcinek, zwany przez mieszkańców Dereźni „drogą majdańską”. Nikt już nie wie, że to dawny trakt handlowy z Biłgoraja do Leżajska. Z tego powodu w dzisiejszej części Majdanu Nowego, zwanego Wygon, istniała austeria o tej samej nazwie.

toyota Yaris

Do Majdańskiego folwarku należały pola, zwane Niwami, takie jak: na Przymiarkach, na Korczowie, na Łowisku, w Smólsku, na Bartoszowie, za Hartem, na Macierowce, na Iwanowce i na Zagrodzie pod Dworem. Siano takie zboża jak żyto ozime, pszenica, jęczmień, Hreczka, owies, groch, proso, siemienie lniane i konopne. Dwór posiadał także łąki dworskie oraz ogrody folwarczne, gdzie rosły takie warzywa, jak: marchew, burak, kapusta, pietruszka, fasola i kartofle.

Wieś ta, zwana dawniej gromadą, należała do Ordynacji Zamojskiej, a i więc do samego ordynata.

(…)

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Więcej o ciekawej historii Majdanu Księżpolskiego, w papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. Zachęcamy do lektury, bo tego nie ma w książkach, ani w internecie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.