- Reklama -

- Reklama -

Gdzie i za ile kupimy w tym roku choinkę?

Święta tuż, tuż. A jak święta, to musi być choinka. Ale jaka? Polska, zagraniczna? A może plastikowa? Jodła, świerk, a może sosna? Niska czy wysoka? Sprawdzamy: co w tym roku będzie w modzie, jakie ceny i gdzie najlepiej kupić drzewko.

- Reklama -

W przeddzień świąt sprawdzamy, co dzieje się na rynku choinek, bo dziać się powinno. Gdzie i za ile kupimy w tym roku choinkę?

Choinka z lasów państwowych

urząd MArszałkowski projekt

Bogatą ofertę drzewek świątecznych posiada Nadleśnictwo Biłgoraj.

– Nadleśnictwo Biłgoraj prowadzi sprzedaż choinek pochodzących z plantacji choinkowych oraz znajdujących się pod liniami energetycznymi, na nieużytkach, a także z plantacji ze szkółki leśnej. Nadleśnictwo pozyskuje również choinki z terenów leśnych gdzie w przyszłości będą prowadzone prace gospodarcze lub ewentualnie z poboczy dróg – mówi Maria Grabacz z Nadleśnictwa Biłgoraj.

Jeśli chodzi o cenę, to zależy ona głównie od wysokości choinki:

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

– Ceny świerka brutto zaczynają się od 44,99 zł i kończą na 114,99 zł. 

Choinki będą sprzedawane na placu Nadleśnictwa w dni robocze od 15 grudnia do 22 grudnia w godzinach 9:00-14:00 oraz w dniu 23 grudnia w godzinach 9:00-12:00.

Nadleśnictwo Józefów sprzedaż choinek również rozpoczęło 15 grudnia.

U leśników w Józefowie przeciętna choinka kosztuje  40 zł (wys. 1,6-2,5 m). Gdzie zakupimy choinkę z Nadleśnictwa Józefów? Przede wszystkim na placu Nadleśnictwa Józefów, ale także na plantacji w Obszy u Marcina Leńczuka i na plantacji Rybnica u Adama Skiby w dni robocze w godz. 7:30-14:00.

Dobre, bo polskie

Sprzedażą choinek w tym sezonie zajmuje się również pan Łukasz z Aleksandrowa.

 – Sprzedajemy choinki w domu, pod adresem Aleksandrów 36a i na wszystkich targach: w Józefowie, Tarnogrodzie, Biłgoraju, Zwierzyńcu i Obszy.  Najpierw będziemy w Tarnogrodzie – wyjaśnia pan Łukasz.
Sprzedawca mówi, iż choinki, które posiada pochodzą z polskiej plantacji w Lubaczowie.

W ofercie pana Łukasza znajdziemy: jodłę kaukaską, świerka pospolitego, świerka serbskiego i świerka srebrnego. Znawca choinek wyjaśnia nam, czym różni się świerk od jodły:

– Jodła dłużej postoi w domu, nie sypie się ma bardziej miękkie, mniej kłujące i grubsze igły – tłumaczy.

 

Pan Łukasz zapewnia, że u niego ceny nie poszły do góry w stosunku do roku ubiegłego:

 – My sprzedajemy w takich cenach jak w tamtym roku: jodła kaukaska 100 zł, świerki od 40 zł – mówi Łukasz z Aleksandrowa.

 

 

Piękne, bo zagraniczne

W Gospodarstwie Ekologicznym Henryka Bochniaka sezon choinkowy rozpoczął  się 12 grudnia:

-W naszej ofercie znajduje się jodła kaukaska sprowadzana z Danii. Choinka ma różne wymiary: mamy choinki od 170 cm do 300 cm. Ceny zaczynają się od 100 zł, więc choinki są niewiele droższe niż w zeszłym  rokumówi pan Henryk.

Dlaczego powinniśmy kupić choinkę z dalekiej Danii?

– Dlatego, że jodła z Danii wygląda najpiękniej i jest najzdrowsza dzięki klimatowi tego kraju, w którym drzewo może rosnąć zgodnie z cechami gatunkowymi. Natomiast dzięki obszarom plantacji, na których każda jodła kaukaska ma odpowiednio dużo miejsca, może rozrastać się wszerz i łapać promienie słoneczne – wyjaśnia pan Henryk.

Pan Bochniak choinki sprzedaje na terenie swojego gospodarstwa w Chmielku 141 (gm. Łukowa), ale w ofercie ma również  możliwość dowozu do domu.

Praktyczne, bo plastikowe

Odwiecznego problemu: „choinka żywa czy sztuczna” tutaj nie rozwiążemy, jednak o możliwości zakupu choinki plastikowej również informujemy. Plastikowe drzewko to doskonały wybór dla tych, którzy cenią wygodę i porządek. Plastikowe choinki od można kupić na terenie Biłgoraja już od kilku tygodni. Cena w sklepach i na biłgorajskim targu waha się od 50 do 300 zł – wszystko zależy od wielkości, rodzaju czy koloru. Bo tu natura nikogo nie ogranicza i plastikowa choinka nie musi być zielona.

– Coraz większym zainteresowaniem cieszą się choinki w kolorze białym mówi pani Ewa, która w ofercie swojego sklepu ma cały wachlarz plastikowych drzewek.

A może darmowe?

Jak co roku Nadleśnictwo Biłgoraj planuje rozdać pewną pulę drzewek. Na darmowe choinki załapią się niektóre szkoły:

– Nadleśnictwo Biłgoraj  ogłosiło akcję pod nazwą „Choinka dla szkoły” 2022 w której to akcji Nadleśnictwo nawiązuje współpracę miedzy innymi ze szkołami i w ramach akcji przekazuje drzewka choinkowe oznaczone logo Nadleśnictwa Biłgorajinformuje Maria Garbacz.

 

 

Darmowe choinki pojawią się również w ramach ogólnopolskiej akcji „Choinka dla życia” prowadzonej przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych wspólnie z Narodowym Centrum Krwi.

 

 

 

- Reklama -

2 Komentarze
 1. Życzliwy mówi

  w różańcu w leśniczówce bez względu na wielkość każda choinka kosztuje 40zl. wycinają tą która sobie wybierzesz

 2. az mówi

  W Nadleśnictwie Biłgoraj 13 grudnia 2022 r. rozpoczęła się akcja promocyjna pod nazwą „Choinka dla szkoły”
  Akcja skierowana jest do:

  instytucji oświatowych
  instytucji państwowych
  instytucji kościelnych
  organizacji zrzeszających młodzież
  Ktos dostanie za darmo z twoich pieniędzy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.