- Reklama -

- Reklama -

„Bór” Wacława Żmudzkiego wydany (film)

W grudniu 2021 r. został wydany przez Biłgorajskie Towarzystwo Literackie kolejny utwór Wacława Żmudzkiego – powieść „Bór”, która po raz pierwszy znalazła się w rękach czytelników w 1899 r. Teraz, po latach zapomnienia, znów jest dostępna.

- Reklama -

Autorem pierwszego po ponad stu dwudziestu latach wydania powieści „Bór” jest Mariusz Polowy, od dawna zajmujący się biografią i twórczością związanego z Ziemią Biłgorajską pisarza Wacława Żmudzkiego. – Bardzo cieszę się z tego, że udało się wydać „Bór” i tym samym uczynić kolejny krok w stronę przywrócenia Wacławowi Żmudzkiemu należnego mu miejsca w rodzimej literaturze. To efekt pracy wielu ludzi zaangażowanych społecznie w tę ważną nie tylko dla regionu sprawę – mówi.
W 2018 r. zostały wydane nowele pisarza, a pod koniec 2021 r. pojawił się „Bór” – najważniejsza powieść w dorobku Żmudzkiego. Opowiada o losach młodego chłopaka, unity, któremu los powierzył trudną misję obrony polskości i wiary w konfrontacji z rosyjskim zaborcą. Czytając tę powieść, przenosimy się do czasów końca XIX w. i obserwujemy życie biednej społeczności małej wioski na wschodnich krańcach Lubelszczyzny. Prześladowani chłopi wiernie trwają przy wyznawanej religii, a pomagają im w tym informacje czerpane z zakazanych polskich książek, jakie trafiają do nich z Galicji. W koronach drzew kilkusetletniego boru słychać płacz i mękę zamordowanych powstańców styczniowych, a także wołanie z zaświatów, by nie ustępować w walce o wolność.

„Bór” wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie jest powieścią historyczną. To utwór fabularny, w którym w sprawy społeczne i niepodległościowe wpleciony jest wątek miłosny. Żmudzki, podobnie jak Stefan Żeromski, z którym często był zestawiany, dokonuje oceny postaw społecznych i, inaczej niż autor „Ludzi bezdomnych”, daje nadzieję, by nie ustawać w dążeniu do niepodległości, bo jeszcze nie wszystko stracone – tłumaczy Polowy. – To powieść, którą czyta się bardzo dobrze. Z całą pewnością warto poświęcić czas tej lekturze. Zadziwiające, jak wiele w niej treści uniwersalnych, aktualnych również dziś – dodaje.
Publikacja dostępna jest w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju. W najbliższym czasie trafi także do bibliotek w całym powiecie biłgorajskim. Z treścią książki będą mogli zapoznać się również czytelnicy z różnych regionów województwa lubelskiego – egzemplarze książki znajdą się w bibliotekach we wszystkich miastach Lubelszczyzny. Książkę można nabyć w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej oraz saloniku prasowym przy ul. Dąbrowskiego.

- Reklama -

Wydanie powieści „Bór” Wacława Żmudzkiego było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Model Opakowania, Ambra S.A. oraz Państwa Haliny i Kazimierza Ordeckich.

red. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.