- Reklama -

- Reklama -

Wypłaty 500 plus 2022. ZUS przejmuje ten obowiązek od gmin

Zastanawiasz się, gdzie i kiedy składać wniosek o 500 plus? Od nowego roku to Zakład Ubezpieczeń Społecznych stopniowo zacznie przejmować od gmin obsługę programu Rodzina 500+. Jeżeli gmina przyznała rodzicowi świadczenie do końca maja 2022 roku, to nie musi on składać nowego wniosku. Takie wypłaty dokończy gmina.

- Reklama -

Wypłaty 500 plus styczeń 2022 a te grudniowe

Do 31 grudnia wnioski o 500+ przyjmowały jeszcze ośrodki pomocy społecznej lub pomocy rodzinie. Gminy, które wnioski przyjęły, będą wypłacać świadczenia aż do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do maja przyszłego roku.

Czytaj także: Dopłata do prądu 2022( wniosek). Kto może się starać?

Gdzie i kiedy składać wnioski o 500 plus 2022?

Już od 1 stycznia to ZUS będzie przyjmował wnioski o 500+. Ważne jest, aby aktualnie składać wnioski tylko w sytuacji, gdy rodzic do tej pory nie pobierał 500+. Chodzi tu na przykład o świadczenie na nowo narodzone dziecko. Natomiast od 1 lutego ZUS będzie przyjmował wnioski na kolejny okres wypłat, zaczynający się w czerwcu przyszłego roku.

- Reklama -

Na przykład:
Jeżeli dziecko urodziło się w grudniu 2021 roku, to rodzic może złożyć jeszcze w grudniu wniosek do właściwego MOPS lub MOPR. Wtedy 500+ aż do końca maja 2022 będzie wypłacała gmina. Jeżeli rodzic nie złoży wniosku w gminie, to od 1 stycznia będzie mógł go zgłosić tylko w ZUS. Wtedy wypłatę za cały okres zrealizuje ZUS. Natomiast od 1 lutego rodzic będzie mógł wystąpić do ZUS o wypłatę na kolejny okres świadczeniowy, czyli czerwiec 2022 – maj 2023.

Czytaj także: Kto powinien złożyć PIT 2. Nowy Ład może przestać być korzystny bez tej deklaracji. Złóż, aby nie stracić.

Profil zaufany (przez bank) i Empatia a wnioski na 500+. Od teraz jedynie przez Internet

Od nowego roku wnioski będzie można składać tylko przez Internet, za pomocą bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Zakład będzie przekazywał 500+ na rachunki bankowe rodziców.

Czytaj także: Zmiany w podatkach a świadczenia z ZUS oraz Złóż wniosek na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Red.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.