- Reklama -

- Reklama -

Kto powinien złożyć PIT-2? Nowy Ład może przestać być korzystny bez tej deklaracji. Złóż, aby nie stracić

Nowy rok dla dużej ilości podatników może okazać się dużo mniej korzystny pod względem wypłat nawet o kilkaset złotych. Są to skutki wprowadzenia Nowego Ładu a wraz z nim nowej kwot wolnej od podatku. Strat można uniknąć, składając u pracodawcy PIT-2. Sprawdź, kto powinien złożyć ten wniosek.

- Reklama -

Próbujesz się odnaleźć w nowej rzeczywistości podatkowej, która nastąpiła wraz z 2022 rokiem? Nad wieloma zmianami wprowadzonymi w związku z Nowym Ładem wciąż zastanawia się wielu Polaków. Wśród najważniejszych dla podatników zmian znajduje się nie tylko ulga dla klasy średniej czy zmiany w zakresie składki zdrowotnej, ale też podniesienie kwoty wolnej od podatku. Dla niektórych oznaczać będzie ona miesięczną stratę do 425 zł.

PIT 2 O co chodzi? Sprawdź, kto powinien złożyć wniosek?

urząd MArszałkowski projekt

Wniosek, o którym mówimy, to PIT-2. Składa się go do celów obliczania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, wnioskując o stosowanie kwoty wolnej od podatku w wyliczaniu miesięcznego wynagrodzenia pracowników. Jeszcze do 1 stycznia jego złożenie nie wpływało w dużym stopniu na wysokość wynagrodzenia, gdyż kwota zmniejszająca podatek wynosiła 525,12 zł rocznie, a więc niecałe 44 zł miesięcznie.

Zmieniło się to wraz z nadejściem nowego roku w związku z podniesieniem kwoty wolnej od podatku z 8 tys. zł na 30 tys. zł. Miesięczna kwota zmniejszająca podatek wzrosła do 425 zł miesięcznie. O tyle właśnie zmniejszy się pensja w przypadku niezłożenia druku PIT-2. Ważne jest, że pieniądze te nie przepadną, gdyż po rozliczeniu się w 2023 roku z Urzędem Skarbowym otrzymamy je jako zwrot podatku.

Zobacz także: Zmiany w podatkach a świadczenia z ZUS oraz Złóż wniosek na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Druk PIT 2: dostarcz go pracodawcy. Nowa ulga nie jest jednak dla wszystkich

Najważniejszą informacją jest to, że formularz PIT-2 mogą złożyć wyłącznie osoby zatrudnione na umowie o pracę. Składając go, oświadczamy też, że:

  • nie otrzymujemy świadczeń z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
  • nie pobieramy emerytury lub renty
  • nie osiągamy dochodów, od których jest obowiązek opłacania zaliczki na podatek, tzn. z działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy

Jeżeli pracujesz w dwóch zakładach pracy, oświadczenie składasz tylko u jednego pracodawcy. W innym razie będziesz musiał dopłacić Urzędowi Skarbowemu różnicę wynikającą z dwukrotnego poboru zaliczki.

Zobacz także: ZUS: tarcza dla branży rozrywkowej oraz: Do renty socjalnej można dorobić niemal 4 tys. zł.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.