- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Dopłata do prądu 2022 (wniosek). Kto może się starać?

Co to jest dodatek osłonowy i komu się należy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać bon energetyczny?  Odpowiedzi poniżej.

- Reklama -

Co to jest dodatek osłonowy i komu się należy? 

Dodatek osłonowy to kluczowy element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Zgodnie z zaproponowanymi przepisami będzie on przysługiwał gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym – dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111z późn. zm).

urząd MArszałkowski projekt

Na ten temat pisaliśmy już w artykule: Dodatek osłonowy wniosek do pobrania sprawdź warunki. Nie każdy go dostanie.

Bon energetyczny. Ile dostaniemy?

Wysokości dopłat w skali roku w ramach dodatku osłonowego są następujące. Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400 lub 500 zł przy założeniu, że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych. Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600 lub 750 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę. Gospodarstwo 4-5-osobowe otrzyma 850 zł lub 1062,50 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę. Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł lub 1437,50 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę. Podwyższenie kwoty dofinansowania jest uzależnione od źródła ogrzewania.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie także tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Czytaj także: Kto powinien złożyć PIT 2. Nowy Ład może przestać być korzystny bez tej deklaracji. Złóż, aby nie stracić.

Złóż wniosek o dodatek osłonowy online 

Wnioski będzie można składać tradycyjnie (papierowo), druki wniosków są dostępne w Gminnych i Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej. Można to też zrobić elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP. Zarówno w jednej, jak i drugiej formie można to zrobić od stycznia 2022 r. do 31 października 2022 r.

 

Dodatek osłonowy 2022, a dane z ZUS

Okazuje się, że gminy same zdobędą dane z ZUS do dodatku osłonowego. Mieszkańcy regionu masowo ruszyli do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po zaświadczenia, żeby dostać z gmin dodatek osłonowy. Niepotrzebnie! Gminy mają obowiązek samodzielnie pobrać niezbędne im informacje o dochodach.

Osoby zainteresowane dodatkami osłonowymi, które przyznają gminy, nie muszą występować do ZUS o zaświadczenia dotyczące otrzymywanych świadczeń czy wysokości składki zdrowotnej. Gminy mają obowiązek samodzielnie pozyskiwać dane niezbędne do ustalenia dochodu, żeby rozpatrzyć wniosek o wypłatę dodatku osłonowego. Mają dostęp do niezbędnych informacji przez Internet – w systemie Emp@tia.

Dodatek osłonowy (wniosek). Jakie dokumenty należy złożyć? 

Wnioski o dodatek osłonowy należy składać w urzędzie gminy właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Instrukcję jak wypełnić formularz oraz wniosek można pobrać tutaj:

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Zbigniew mówi

    Znowu pieniądze będą się należeć nierobom… kto uczciwie pracuje to musi za nich zapłacić bo według wyliczeń rządu jest tak bogaty, że na wszystko go stać… żeby czasem nie miał za dużo pieniędzy…1500 zł na osobę to taki bogacz prawie jak szejk naftowy….

  2. KONKRET mówi

    znowu je na ściema

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.