- Reklama -

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

90 lat to znaczący czas w historii, to czas życia kilku pokoleń. To z pewnością powód do dumy, do licznych wspomnień, ale także do godnego świętowania jubileuszu w gronie przyjaciół i zaproszonych gości. Tak też było w minioną niedzielę w Luchowie Górnym, gdzie miejscowi strażacy obchodzili swój jubileusz. Świętowanie 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Luchowie Górnym rozpoczęło się uroczystą Mszą św. w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin, celebrowaną przez miejscowego duszpasterza. Po Eucharystii strażacy z orkiestrą dętą na czele ruszyli na plac przed remizą OSP w Luchowie Górnym. Tutaj niedzielne uroczystości były kontynuowane. Rozpoczęły się one od złożenia meldunku na ręce wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Biłgoraju st. bryg. Krzysztofa Michońskiego przez druha Patryka Króla. Następnie nastąpił moment podniesienia flagi państwowej na maszt. 

Druhów i zaproszonych gości powitał prezes Zarządu Jednostki OSP Luchów Górny Ryszard Zając. Byli obecni m.in. wicestarosta biłgorajski Jarosław Piskorski, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Biłgoraju st. bryg. Krzysztof Michoński. Komendę Powiatową PSP w Biłgoraju reprezentował mł. bryg. Paweł Rawski. W uroczystości udział wzięli burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż, zastępca burmistrza Tomasz Rogala. Po przywitaniu gości nastąpiła uroczysta chwila odsłonięcia i poświęcenia tablicy, która zawisła na ścianie budynku remizy jako pamiątka okrągłego jubileuszu. 

Każdy jubileusz swoją specjalną formułą obejmuje także przedstawienie rysu historycznego jednostki. W niedzielnej uroczystości dokonał tego druh Ryszard Wlaź. Przypomniał pamiętny pożar w Luchowie w 1927 roku, który strawił siedem gospodarstw i podczas którego spłonął jeden z gospodarzy ratujący własny dobytek. Brakowało wtedy wody i sprzętu do walki z ogniem. I właśnie to był ten moment, kiedy w Luchowie zaczęła się formować jednostka ochotniczej straży pożarnej. – Przez 90 lat przewinęło się wielu druhów. Nie da się ustalić dokładnej liczby, ale z różnych dostępnych dokumentów wynika, że przez cały okres 90-letniej działalności straży stan liczebny się nie zmienia i stanowi około 20 czynnych strażaków. Zmieniały się pokolenia, ustroje i sytuacja polityczna, ale strażacy byli i są zawsze oddani służbie, czynią powinność wobec ludzi, ratując życie, zdrowie i dobytek jak św. Florian, patron strażaków – mówił Ryszard Wlaź. Nie zapomniano też o druhach strażakach, którzy odeszli na wieczną służbę. Uczczono ich chwilą ciszy.

- Reklama -

Po odczytaniu rysu nastąpiła doniosła chwila wręczenia medali i odznaczeń. Złotym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" zostali odznaczeni druhowie Jan Zając i Edward Pender. Srebrnym medalem zostali odznaczeni druhowie: Konrad Larwa, Ryszard Wlaź, Grzegorz Zając. Brązowe medale otrzymali następujący strażacy: Henryk Sereda, Piotr Wlaź, Patryk Woźnica. Za zaangażowanie na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej druhowie Michał Mazurek i Marek Woźnica otrzymali odznaki "Strażak Wzorowy" nadane przez Prezydium Związku Oddziału Powiatowego OSP RP w Biłgoraju. Docenieni zostali także strażacy, którzy przez długie lata służyli mieszkańcom w miejscowej OSP. Druhowie Andrzej Zając (60 lat), Jan Dyjak, Franciszek Jabłoński, Roman Krasowski, Jan Szmołda, Józef Zając (45 lat), Bernard Ćwikła, Józef Krupczak (40 lat), Józef Larwa, Jerzy Kruk, Ryszard Zając (30 lat), Henryk Wlaź (25 lat), Jan Łuszczek, Krzysztof Lizut, Edward Pender, Grzegorz Zając (20 lat) otrzymali odznaki "Za wysługę lat" nadane przez Prezydium Związku Oddziału Gminnego OSP w Tarnogrodzie za zaangażowanie na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej. Odznaki "Za wysługę lat" otrzymali także strażacy z młodszym stażem. 

W dalszej części uroczystości głos mogli zabrać zaproszeni goście. – W roku jubileuszowym 90-lecia istnienia waszej jednostki, składam serdeczne gratulacje oraz wyrazy najwyższego szacunku i uznania za bezinteresowną służbę w ochronie życia i mienia ludzi. Niech nadal towarzyszy wam satysfakcja i duma z dotychczasowych dokonań oraz społeczne poważanie i uznanie – mówił Eugeniusz Stróż. – Dziękuję wam szczególnie za społeczną postawę i działania w kierunku, by w naszym kraju żyło się bezpieczniej, radośniej i piękniej. Wyrazy wielkiego szacunku kieruję również pod adresem seniorów weteranów ochotniczego pożarnictwa, którzy swoim poświęceniem nieśli pomoc tutejszej społeczności przez wiele lat – dodawał burmistrz, który w dowód uznania podarował strażakom talon na 2 tys. zł. – Życzę wam, abyście nigdy do żadnej akcji bojowej nie musieli wyjeżdżać. Żebyście się spotykali tylko na takich uroczystościach. Życzę wam, żebyście wsiadali do swoich, teraz pięknych, samochodów bojowych tylko po to, aby podnosić swoje kompetencje, szkolić jak najlepiej – mówił wicestarosta Jarosław Piskorski. Z życzeniami do strażaków przyjechali także mł. bryg. Paweł Rawski i st. bryg. Krzysztof Michoński. O druhach strażakach myślą też posłowie Ziemi Biłgorajskiej, którzy z okazji jubileuszu wysłali okolicznościowe listy. Ze słowami uznania do strażaków zwrócił się też Marian Krasowski, autor książki "Luchów, stąd nasz ród – wspomnienia ojca i syna".

Uroczystościom towarzyszyły występy orkiestry dętej. Po części oficjalnej strażacy w swoim gronie kontynuowali niedzielne świętowanie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.