- Reklama -

Rajd Szlakiem Zaborszczyzny

Miłośnicy jazdy na dwóch kółkach z Biłgoraja, Księżpola, Lipin Dolnych i innych miejscowości wzięli udział w 9. Rajdzie Szlakiem Zaborszczyzny, który odbył się w minioną niedzielę, 9 lipca. Rajd organizował biłgorajski oddział PTTK i Urząd Gminy Biszcza, włączyło się także Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich "Dolina" z Lipin Dolnych i Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu.

Szlak rowerowy Zaborszczyzny ma swój początek przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu. Jego długość wynosi 54 km i wiedzie poprzez Księżpol, Żary, Wólkę Biską, Gózd Lipiński do Potoka Górnego i Krzeszowa. Skąd się wzięła nazwa Zaborszczyzna? Użył jej po raz pierwszy w pismach hetman i kanclerz koronny Jan Zamoyski w XVI wieku. Nazwa geograficzna Zaborszczyzna odnosiła się do okolic Krzeszowa i Tarnogrodu. Używali jej głównie urzędnicy Ordynacji Zamoyskiej dla określenia obszaru podległego zarządowi dóbr. Rzeka Tanew jako główna rzeka Zaborszczyzny przez kilka wieków była wykorzystywana do transportu towarów. Do najstarszych miejscowości Zaborszczyzny należą mające XIV-wieczny rodowód: Obsza, Łukowa, Zamch, Chmielek, Babice, Piskorowice, Księżpol. 

- Reklama -

Właśnie te urokliwe tereny mogli podziwiać uczestnicy rajdu. Na trasie czekała ich niespodzianka – posiłek przygotowany przez pracowników GOK-u w Księżpolu. Dyrektor Wanda Irena Łysa powitała uczestników rajdu, a kierownik Powiatowego Ośrodka Informacji Turystycznej i organizatorka rajdu Stanisława Dzikoń powiedziała kilka zdań o okolicy. Po krótkim odpoczynku rowerzyści kontynuowali pokonywanie kolejnych kilometrów. 

Wszyscy uczestnicy rajdu spotkali się nad zalewem Biszcza-Żary, gdzie trwał Dzień Miodu i Pieroga organizowany przez Urząd Gminy Biszcza. Po wspólnym posiłku i wypoczynku wzięli udział w trwającej nad zalewem imprezie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.