- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Biłgoraj wraca do normalności

Stopniowo wracamy do normalności. Od 6 maja mogą być otwarte żłobki i przedszkola. Dostępne dla mieszkańców są już biblioteki i muzeum.

Przedszkola i żłobek będą otwarte

Od 6 maja placówki oświatowe mogą sprawować opiekę nad dziećmi w przedszkolach i żłobku. Władze miasta uzgodniły z dyrekcjami placówek oświatowych, że przedszkola i żłobek będą dostępne dla najmłodszych od 11 maja. Termin ten został odroczony o kilka dni, ponieważ placówki przed otwarciem powinny opracować wewnętrzne procedury oraz regulaminy, które będą zgodne z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

Placówki będą musiały się wyposażyć w niezbędne środki ochrony i odkażania. Do końca bieżącego tygodnia dyrektorzy powiadomią rodziców o możliwości posyłania dzieci i zbiorą informacje na temat liczby dzieci, które wrócą 11 maja do żłobka, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach. Ten tydzień powinien pozwolić na odpowiednie przygotowanie oraz wdrożenie zaleceń sanitarnych w życie – informuje Paweł Jednacz rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta Biłgoraja.

- Reklama -

Warto pamiętać, że do przedszkola będą mogły uczęszczać głównie dzieci obojga rodziców aktualnie pracujących.

Otwarcie przedszkoli i żłobków nie oznacza całkowitego powrotu do stanu przed epidemią koronawirusa. Prowadzone tam będą zajęcia opiekuńcze, a tylko w miarę możliwości zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna też już otwarta

Od 4 maja zostaje przywrócona praca stacjonarna Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Biłgoraju w zakresie diagnozy. – Wznowiona działalność diagnostyczna będzie prowadzona przede wszystkim na potrzeby pracy Zespołów Orzekających Poradni oraz badania gotowości szkolnej. Z uwagi na obowiązujący stan epidemii w pierwszej kolejności zaproponujemy wizyty w sprawach pilnych. Spotkania diagnostyczne w poradni będą umawiane telefonicznie – informuje Szczepan Łubiarz, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Dodaje, że zajęcia terapeutyczne, porady i konsultacje w dalszym ciągu będą prowadzone z wykorzystaniem metod i technik pracy na odległość. Warto pamiętać, że wcześniej preferowany jest kontakt telefoniczny.

Kultura wraca do normalności

W nowym reżimie sanitarnym otwierane są biblioteki i muzea. W naszym powiecie czytelnicy mogą wypożyczyć książki m.in. w gminie Józefów, Tarnogród i Tereszpol. Utworzone na potrzebę sytuacji specjalne stanowiska obsługi czytelników wyposażone są w ekran ochronny, a pracownicy mają maseczki i rękawiczki. Czytelnicy nie mają wolnego dostępu do księgozbioru, a książki przechodzą kwarantanne. – Na razie czytelnicy są niejako skazani na nasze sugestie, ponieważ samodzielnie nie mogą wybierać sobie książek – tłumaczy dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz. Od 11 maja mają być otwarte biblioteki w gm. Frampol.

Od 4 maja odwiedzić można również Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. – Mając na uwadze zasady bezpieczeństwa w sytuacji pandemii Covid-19, zapraszamy zwiedzających w trybie indywidualnym, przy czym w budynku Muzeum przy ul. Kościuszki w Biłgoraju może przebywać jednocześnie nie więcej niż 15 osób – informuje Marek Majewski, dyrektor Muzeum. Dla zwiedzających dostępna jest również Zagroda Sitarska znajdująca się przy ulicy Nadstawnej. Tam w jednym czasie może przebywać maksymalnie 6 osób.

Sport to zdrowie

Również Ośrodek Sportu i Rekreacji otwiera swoje boiska. Od 5 maja będzie można korzystać z bieżni lekkoatletycznej, skateparku oraz kortów tenisowych. Określone są godziny otwarcia, a także limit osób.  Boiska otwarte są cały tydzień. Od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 21, a w weekendy od godz. 10 do 18. Liczyć się trzeba z przerwami technicznymi na dezynfekcję urządzeń. Wprowadzone zostały również ograniczenia w liczbie osób. Szczegóły dostępne są tutaj: OSiR otwarty dla sportowców

red.

 

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.