- Reklama -

Świętowanie w gminie Goraj

3 maja obchodzona jest rocznica przyjęcia przez Sejm Czteroletni ustawy rządowej, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Dzień później symboliczny wyraz temu ważnemu wydarzeniu dali samorządowcy z gminy Goraj.

Tym razem świętowanie w gminie Goraj było inne niż zwykle. Zabrakło delegacji, pocztów sztandarowych, a Mazurka Dąbrowskiego nie zagrała Gminna Orkiestra Dęta. Wszystko przez panującą epidemię. To jednak nie przeszkodziło samorządowcom uczcić wydarzenia sprzed 229 lat.

Samorządowcy z gminy Goraj wspólną wiązankę kwiatów złożyli przy pomniku na Rynku 660-lecia oraz przy dzwonnicy kościelnej. W skład delegacji wchodził wójt gminy Antoni Łukasik, sekretarz gminy Zenon Głowala, przewodniczący Rady Gminy Stanisław Kapica, dyrektor Zespołu Szkół w Goraju Elżbieta Różańska, komendant gminny OSP Jan Okuniewski. Następnie w kościele parafialnym celebrowana była Msza św. w intencji Ojczyzny.

- Reklama -

Warto pamiętać, że konsytuacja uchwalona w 1791 roku przeszła do historii jako najważniejszy akt prawny, który powstał w Rzeczypospolitej. Jej celem było ratowanie Polski. Była pierwszą w Europie, ale nie pierwszą na świecie. Jej wielkość polega na tym, że w okresie kryzysu Rzeczypospolitej Polacy sami mogli wznieść się na wyżyny intelektualne i przyjąć akt prawny, który miał ratować Rzeczpospolitą. Konstytucja nie uratowała wolności. W latach kolejnych na 123 lata zniknęliśmy z mapy Europy.

Jak podkreślają samorządowcy, to z Konstytucji wywodzą się podwaliny polskiego społeczeństwa obywatelskiego i wspólnoty narodowej. Dzięki temu jest ona zarówno swoistym zobowiązaniem, jak i inspiracją do działania na rzecz dobra wspólnego, jakim jest Polska i mała ojczyzna – Goraj.

red.

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.